• 0(312) 963 15 01

  E-ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

  E-ticaret sitenin Google'da üst sıralarda çıkması, eticaret sitenin başarısını doğrudan etkileyecek en önemli etken. Peki hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan SEO için çok önemli bir unsur olan içerik konusunda neler yapabilirsin, cevabı bu yazımızda.

  E Ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

  Öncelikle emek vermen ve sabırlı olman gerektiğini belirtelim. SEO disiplinli, özverili ve sabırlı bir çalışma ister. Verdiğin emeğin getirisini hemen alamasan da ileriki zamanlarda bu emeklerinin karşılığını fazlasıyla alabileceğini söyleyelim.

  Google için içerik çok önemli, yani e-ticaret sitende kullanıcılarına sunduğun içerikler kullanıcıyı ne kadar tatmin ederse Google seni o kadar ödüllendirir. Ziyaretçilerinin ilgilendiği ürünü kolay bulması, sayfalarının hızlı açılması, istediği bilgilerin tamamını alabilmesi SEO açısından önemli değerler. O halde e-ticaret sitende bu iyileştirmeleri nasıl yapabilirsin aşağıda maddeler halinde anlatmaya çalışalım.

  Ürünlerin için Özgün İçerikler Oluştur

  Ürünlerinin detayları ürünün ile ilgilenen kişilerin en çok okuyacağı alan. Genelde eticaret sitesi sahipleri bu detay alanını önemsemez, ya boş bırakır, ya tedarikçisinden gelen verileri olduğu gibi aktarır; ya da başka bir e-ticaret sitesinden kopyalar ve yapıştırır. İşte sen böyle yapma! Ürünlerinin satışı senin gelir kaynağın, dolayısı ile her bir ürününün detayını kendin oluştur. Özgün ve düzgün bir kullanımla ürünlerine açıklamalar ekle. İmla kurallarına dikkat et ve yazının ziyaretçilerine yeterli bilgiyi verip vermediğini kontrol et. Elbette bazı ürünlerin teknik verileri ya da bazı açıklamaları aynı; ancak ekleyeceğin ekstra anlatımlar ile ürün detaylarını özgünleştirebilirsin.

  Ürün içeriklerinde düz yazı ve görseller haricinde ekstra birşey kullanma. Dışarıdan çekeceğin javascript, css gibi eklentiler ürün sayfanı yavaşlatacaktır. Dolayısı ile net ve düzgün bir ürün sayfası oluşturman senin de; ziyaretçilerinin de yararına.

  Eticaret Sitende Blog Oluştur ve Düzenli Yazı Üret

  Eticaret sitende mutlaka bir blog alanı olmalı ve bu bölüme ortalama olarak haftada 2 yeni yazı eklemelisin. Yazmak için yazmadan, düşünerek, ürünlerin ile ilgili faydalı bilgiler içerecek özgün ve kaliteli yazılar oluşturman seni SEO'da başarıya ulaştıracak bir diğer önemli konu olacaktır. Blog yazılarını kısa tutma, tekrarlarda bulunmadan mümkün olduğunca ve en az 7-8 paragraftan oluşan yazılar üretmeye çalış. Bu yazılarını kaliteli görseller ile destekle.

  İlgi çekici içerikler Google'da bulunmanı kolaylaştıracağı gibi yazını beğenen kişiler de bu yazıları sosyal medyada ya da forumlarda paylaştıkça, hem ziyaretçi sayın artmış olacak; hem de doğal yollarla backlinkler (Dış linkler, Google için çok önemli bir algoritmadır) almış olacaksın. Elbette sen de yazılarını sosyal medya hesaplarından düzenli şekilde paylaşmalısın.

  E Ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

  Ana Sayfanda Ürünlerine Yer Ver, Katalog(lar) Oluştur

  E-ticaret sitenin ana sayfasında çok satanlar, sizin için seçtiklerimiz, yeniler gibi bölümler oluştur ve altlarına ilgili ürünlerini tanımla. Bu sitene doğrudan ana sayfandan giren kişilere sattığın ürünler ile ilgili bilgi vereceği gibi, bu kişilerin ürünlerine ulaşmalarını da kolaylaştırmış olacaktır. Ek olarak her bir ürününün adı, resmi ve resmindeki alt etiketleri de ana sayfanın SEO skorunu yükseltecektir.

  Kategori Ağacın Net Olsun

  Ana Kategori > Alt Kategori > Ürün gibi bir şema üzerinden e-ticaret sitendeki kategori ve menüleri oluşturmalısın. Bu yapı ne kadar temiz ve kolay kullanılabilir olursa, ziyaretçilerin o denli siteni rahat kullanırlar ve aradıklarına ulaşırlar. Kategorilerini iyi organize etmeli ve olabildiğince basitleştirmelisin.

  E Ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

  Sosyal Medya En Büyük Yardımcın

  Eticaret sitenin en büyük destekçilerinden birisi sosyal medya hesapların. Ürünlerin, blog yazıların gibi kaliteli içeriklerini sosyal medyada paylaşmalısın. Ek olarak Facebook ve Instagram'da bu gönderileri öne çıkararak daha büyük kitlelere ulaşabilirsin. Sosyal medyadaki etkinliğin de SEO açısından önemli bir unsurdur.

  Google Ads Kullan

  Eski adıyla Google Adwords yeni adı Google Ads yani Google Reklamlarını bütçen dahilinde kullanmanı öneriyoruz. Bu reklamlarda kullandığın kelimeler, aldığın tıklamalar sadece satışlarına değil sitenin SEO çalışmalarına da olumlu etkiler yapacaktır.

  Google Ads ile ilgili Yeni Başlayanlar için Google Ads - Temel Düzey blog yazısı ilgini çekebilir.

  Google Analytics

  Kısaca Google Analytics web site ziyaretçilerini detaylı olarak sunan bir raporlama aracıdır. E-ticaret sitene mutlaka Google Analytics kurmalısın. Bu araç sayesinde sitenin ziyaretlerine ilişkin tüm detaylı verileri görebileceksin. Google Analytics kullanmak da SEO açısından önemli bir unsur.

  Gördüğün gibi sitene içeriksel SEO çalışmaları için ekstra bilgiye ihtiyacın yok, sadece zaman ayırmalı ve çok çalışmalısın. Önceden belirttiğimiz gibi bu emeklerinin karşılığını fazlasıyla alacaksın.

  19/02/2020

  İlgini Çekebilir:

  28/08/2020
  Eticarete başlamaya karar verdin ama karşına çıkan eticaret paketlerinden hangisini seçmen geerektiği konusunda kararsız isen bu yazımız tam sana göre. Hazır e-ticaret yazılımları genellikle 3-4 civarında özelliklerine... Devamı
  19/05/2020
  Günümüzde e-ticaret konusu içerisinde çokça adını duyduğumuz XML Entegrasyonu konusunda kafanız mı karışık? Tam olarak ne işe yaradığını anlayamıyor musunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Öncelikle XML ile başka... Devamı
  12/05/2020
  Belirli kriterler dahilinde şirketler yavaş yavaş efaturaya geçiyor, önümüzdeki yıllarda ticari faaliyetlerini sürdüren tüm işletmeler efaturaya geçmiş olacaklar. Kimi şirketler ise zorunlu olmadıkları halde maliyet ... Devamı
  09/05/2020
  Eticaret siteleri artık her sektör için hayatımızın içerisinde yer alıyor. Rutin alışveriş alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız artık sadece yakın çevremizde bulabileceklerimizle sınırlı değil; bir çok online siteye ulaşabi... Devamı