Globalleşen Fırsat : E-Ticaret

İlk bilgisayarın icadından kişisel bilgisayarın üretimi ve kullanımının yaygınlaşmasına kadar olan süreçte, etki alanı çok kısıtlı olan bilgisayarlar, internet ağının yaygınlaşmasıyla sınırları kaldırmış; ve global bir etkiye sahip olmayı başarabilmiştir.

İletişim teknolojilerinin de muazzam bir hızla gelişmesiyle, interneti kullanabilen bilgisayarların daha da çeşitlenip ufalarak, mobil özellikler kazanmasıyla bu nimetten faydalananların sayısı daha da artmış ve günümüzde milyarları bulan sayılara ulaşmıştır. Bu rakam ilk bakışta korkutucu gözükse de, bir çok kişi bunu avantaja dönüştürebileceğini çok kısa sürede anlamıştır.

Eğitimden sağlığa, pazarlamadan turizme, iletişimden, teknolojiye kadar hemen her alanda kullanılmaya başlayan internet; en nihayetinde tüccarların da vazgeçilmez bir üretim faktörü haline gelmiştir.

Bunu bir üretim faktörü olarak tanımlamamızın sebebi, günümüzde sadece emek ve internet faktörünün ticari faaliyette bulunmada yeterli olacağının görülmüş olmasıdır; zira sadece internet üzerinden ürün veya hizmet üretip tüketiciye ulaştıran firmaların sayısı oldukça fazladır. İnternet ağını kullanarak ticari faaliyette bulunmak e-ticaret terimini hayatımıza sokmuştur.

Bu sayede ticari işletme sahipleri bu ağı kullanarak sanal dükkanlar açmaya, ürünlerini tanıtmaya, arama motorlarında daha üst sıralarda yerlerini almaya, ve daha az pazarlama maliyetleri ile ürün ve hizmetlerini satmaya başlamışlardır. Yüzbinlerce ürünü bir arada bulabileceğimiz sanal marketler ve mağazalar, sanal derslikler ve laboratuvarlar, parasal işlemleri yapabildiğimiz sanal banka şubeleri, satın aldığımız e-yayınlar ve daha yüzlercesi, e-ticaret sayesinde cebimizdeki akıllı cihazdan saniyeler içerisinde ulaşabildiğimiz adresler, linkler ve ikonlar haline gelmişlerdir.

Uluslararası veya yerel, küçük veya büyük, kişisel veya kurumsal tüm kişi ve kuruluşların hızla artan e-ticaret kullanım eğilimleri, interneti uçsuz bucaksız bir dünya pazarı haline getirmekte ve bu eğilim de muhtemelen ticaretin geleceğini e-ticaret üzerinden şekillendirecektir.

15/09/2015
Yeniliklerden haber almak için beğen:
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Blog'a Dön