• 0(312) 963 15 01

  Yeniden Pazarlama Reklamları Nedir? E-ticaret Sitene Avantajları Nelerdir?

  Yeniden Pazarlama Nedir?

  Yeniden pazarlama web siteni ya da uygulamanı daha önce ziyaret etmiş olan ziyaretçilere tekrar ulaşmanı sağlayan bir dijital pazarlama aracıdır. Yani e-ticaret sitene giren bir ziyaretçiyi, daha sonrasında başka bir web sitesinde göstereceğin reklam ile yeniden web siteni ziyaret etmeye teşvik etmek yeniden pazarlamadır. İstatistikler ve deneyimler göstermekte ki, tekrarlayan ziyaretler e-ticaret sitendeki satışlarını arttıracaktır.

  Yeniden Pazarlama Reklamları Nedir? E-ticaret Sitene Avantajları Nelerdir?

  Yeniden pazarlama reklamlarını Google üzerinde (Google Ads) ile ya da sosyal medya mecralarında kullanabilirsin. Bu tip reklamları nasıl oluşturabileceğini ve yeniden pazarlama için teknik altyapısal olarak neler yapman gerektiğini bu yazımızda özetlemeye çalışacağız.

  Yeniden Pazarlama Reklamlarının E-ticaret Sitene Katkıları Nelerdir?

  Ürün satışı yaptığın e-ticaret sitene giren bir ziyaretçinin, sitenden çıkış yaptıktan sonra e-ticaret sitene ait bir reklamı internette görmesinin senin marka bilinirliğini arttırmasına katkıda bulunacağı gibi, satışlarına da olumlu etkileri olacaktır. Bir ürün arayan ancak kararsız olan bir kitleye yeniden pazarlama reklamları ile kendini hatırlatabilir ve ilgili ürünü senin üzerinden satın almasını sağlayabilirsin. Hemen her büyük e-ticaret sitesi yeniden pazarlama reklamlarını kullanmaktadır. Yeniden pazarlama reklamlarını Google Ads üzerinden ya da sosyal medya reklam yöneticisi bölümlerinden hazırlayabilirsin.

  Google Ads üzerinden 4 farklı kategoride yeniden pazarlama reklamı oluşturabilirsin. Bunlar: Arama ağı, Youtube videoları, Görüntülü reklamlar ve Gmail içerisinde görüntülenen reklamlardır. Facebook üzerinde bir gönderiyi öne çıkarma, web sitesi trafiği gibi seçeneklerle yeniden pazarlama reklamlarını kullanabilirsin. Instagram üzerinde de web sitene trafik ya da profil ziyaretleri gibi reklamlar oluşturabilirsin.

  Google Ads üzerinden yeniden pazarlama reklamları üretmek için öncelikli olarak hedef kitleni yani web siteni ziyaret eden kullanıcıları Google'a tanımlamalısın. Paylaşılan kitaplık bölümünde, Kitleler sekmesinden e-ticaret siteni ziyaret eden kullanıcıları tanımlayabilirsin. Yeniden pazarlama için oluşturduğun liste geçerliliği için de bir süre belirtebilirsin, örneğin 30 gün gibi. Bu durumda web siteni ziyaret eden kullanıcılar bu belirttiğin süre dahilinde listede bulunacaklardır. Bunun için Google tarafından e-ticaret sitene bir kod eklemen istenecektir, bu kodu da yine ilgili bölümde bulabilirsin. Daha sonra Google Ads üzerinden reklam oluştururken bu kitleyi seçebilir ve oluşturduğun reklamların eski ziyaretçilerine gösterimini sağlayabilirsin.

  Yeniden pazarlama için hedef kitle tanımlama, reklam oluşturma gibi detaylı bilgileri şu yazıda bulabilirsin: Google Ads ile Yeniden Pazarlama Reklamları Oluşturmak

  Yeniden Pazarlama Reklamları Nedir? E-ticaret Sitene Avantajları Nelerdir?

  Yeniden Pazarlama Reklamları Nedir? E-ticaret Sitene Avantajları Nelerdir?

  Facebook ve Instagram üzerinden yeniden pazarlama reklamları oluşturmak için de Facebook Reklam Yöneticisi adımından Ayarlar bölümünden Hedef Kitle Yöneticisi üzerinden işlem yapman gerekli. Bu alanda e-ticaret sitene ait ziyaretleri Facebook'un kayıt etmesi için gerekli ayarlar bölümü mevcut, bu alanda e-ticaret siteni ve liste süresi gibi değerlerini belirtebilirsin. Yine Facebook'ta bu kayıtları yapabilmek için e-ticaret sitene eklemen için sana piksel adı verilen bir kod verilecektir, bu kodu da yeniden pazarlama için kullanacağın e-ticaret sitene ait sayfalara eklemen gerekli.

  Sonrasında Facebook ya da Instagram üzerinden e-ticaret siten için yeniden pazarlama reklamları oluşturmak istediğinde Özel Hedef Kitle -> Kaydedilen Hedef Kitle altında görebileceğin, daha önceden oluşturduğun kitleyi seçerek reklamlarını oluşturabilirsin. Facebook ya da Instagram ya da ikisi birlikte, bu şekilde oluşturduğun reklamlar daha önceden e-ticaret siteni ziyaret etmiş kişilere gösterilecektir.

  Yeniden Pazarlama Reklamları Nedir? E-ticaret Sitene Avantajları Nelerdir?

  Yeniden Pazarlama Reklamları Nedir? E-ticaret Sitene Avantajları Nelerdir?

  İlgini çekebilir: E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

  Bir dipnot vermemiz gerekli. Örneğin e-ticaret sitende bir kategoride x marka cep telefonu, diğer bir kategoride y marka saat satmaktasın. Bu durumda yeniden pazarlama listen için bu iki ürün adına ayrı listeler oluşturman gerekli. Yani eğer ki tüm sitene tek bir kod ekleyip liste oluşturursan yeniden pazarlama çalışmaların çöpe gidecektir, bilgin olsun. Bu yüzden farklı kategorilerde hizmet veren bir e-ticaret sitesine sahip isen, kategori ya da ürün bazlı listeler oluşturmalısın ki, yeniden pazarlama reklamların hedefine ulaşsın. Özetle telefon satışı yapılan kategorine ait sayfalara ayrı bir liste, saat satışı yapan kategori ya da sayfalarına ayrı bir liste oluşturup yeniden pazarlama reklamlarını bu listelere göre oluşturmalısın.

  Google Ads ve sosyal medya reklamları kullanmak e-ticaret sitene ilk kez ziyaretçi çekebilmen için oldukça önemli. Fakat bu yazımızda ele aldığımız yeniden pazarlama reklamları da bu ilk ziyaretin son olmaması ve tekrarlayabilmesi için oldukça önemli. Yeniden pazarlama reklamları ile e-ticaret sitene harika bir geri dönüş, yani satışlar sağlayabilirsin. Tüketiciler satın alımlarında kararsız kalabilmektedirler, bu yüzden kendini onlara devamlı hatırlatman senin lehine. Kendini tüketicilere hatırlatmanın dijital alanda anahtarı ise yeniden pazarlamadır.

  E-ticaret siten için diğer bir öneri: E-ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

  Yeniden Pazarlama Reklamları Nedir? E-ticaret Sitene Avantajları Nelerdir?

  Etkili Yeniden Pazarlama Reklamları Oluşturmak

  Önceden e-ticaret sitene ziyarette bulunmuş bir kişiye reklam göstereceksin, bunu düşünerek yeniden pazarlama metnini oluşturman gerekli. Örneğin: "Halen kararsız iseniz, bizde %30 indirimli", "Anında Kargo", "Ücretsiz ve Hızlı Kargo", "Orjinal Ürün, %100 Müşteri Memnuniyeti" gibi bir başlıkla önceki ziyaretçilerinin dikkatini çekebilirsin. Ya da "Stoklardaki Son Ürünler, Acele Et", "Bugün Al, %20 İndirimli" gibi Call To Action ile (Harekete Geçirme) ziyaretçilerini satın alıma yönlendirebilirsin. Burada şunu dikkate alman çok önemli, rakiplerin de seninle benzer reklamları kullanabilir ve onlardan farklı olabilmek için yaratıcı olmalısın; ziyaretçine verdiğin mesaj kusursuz, ilgi çekici ve benzersiz olmalıdır.

  Yeniden pazarlama reklamlarına önem vermeni, bu konuya ayırabileceğin vakit yoksa ya da profesyonel bir destek istemen halinde bize ulaşmanı öneririz.

  18/03/2020

  İlgini Çekebilir:

  19/05/2020
  Günümüzde e-ticaret konusu içerisinde çokça adını duyduğumuz XML Entegrasyonu konusunda kafanız mı karışık? Tam olarak ne işe yaradığını anlayamıyor musunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Öncelikle XML ile başka... Devamı
  12/05/2020
  Belirli kriterler dahilinde şirketler yavaş yavaş efaturaya geçiyor, önümüzdeki yıllarda ticari faaliyetlerini sürdüren tüm işletmeler efaturaya geçmiş olacaklar. Kimi şirketler ise zorunlu olmadıkları halde maliyet ... Devamı
  09/05/2020
  Eticaret siteleri artık her sektör için hayatımızın içerisinde yer alıyor. Rutin alışveriş alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız artık sadece yakın çevremizde bulabileceklerimizle sınırlı değil; bir çok online siteye ulaşabi... Devamı
  04/05/2020
  Dijital çağ ile sadece e-ticarete geçmekle kalmadığımızı kabul etmeliyiz. Evet eticaret önemli bir ihtiyaç ama sonucunda gelen bir takım gelişmeler için de çözümler üretmemiz gerekli değil mi? Mesela e-fatura şu an bizim... Devamı