3D Nedir? E-ticaret Siteleri için Neden Önemlidir?

3D güvenli ödeme banka kartı ile ya da kredi kartı ile yapılan işlemlerde güvenliği en üst düzeye çıkartmak için sanal poslarda kullanılan bir sistemdir.

3D Nedir? E-ticaret Siteleri için Neden Önemlidir?

3D ile yapılan ödeme işlemlerinde kart sahibinin cep telefonuna bankası tarafından özel bir şifre gönderilir ve ödemenin onaylanması için bu şifrenin girilmesi istenir. Dolayısı ile GSM numarasına iletilen bu şifre ödeme esnasında girilmediği sürece kredi kartından çekim yapılmaz. Ödeme esnasında oluşturulan ve gönderilen bu şifrenin bir geçerlilik süresi vardır, 3 dakika gibi. Bu belirtilen sürede şifre girişi yapılmaz ise şifre geçerliliğini kaybeder ve ödeme işlemini tamamlamak için ekranında beliren tuşlar aracılığıyla bankadan yeni şifre istenir.

3D Güven Sağlar

3D ile Güvenli Ödeme sağlayan e-ticaret siteleri tüketiciler tarafından daha güvenli bulunmaktadır. Visa ve MasterCard şirketlerinin yaptıkları araştırmaya göre 3D ile ödeme çözümü internetten alışveriş yapmaya sıcak bakmayan birçok insana güven vermiş ve internetten alışveriş yapmalarına teşvik etmiştir.

Birçok tüketici internet üzerinden alışveriş yaparken ödeme işlemini 3D ile yapmak istemektedirler. Ödeme işlemi esnasında kart bilgileri girildikten sonra şifreyi girilecek ekranda ilgili iş yerine ait firma ünvanı ve ödenecek tutar tüketiciye gösterilmektedir. Bu da tüketiciye kredi kartından ekstra bir tutarın çekilemeyeceğini ve ödeme yaptığı yerin güvenli bir şirket olduğunu gösterir.

Banka Kartlarının İnternet Üzerinden Kullanımında 3D Gereklidir

Çoğu kişi harcamalarını banka kartlarıyla yani hesaplarına ait kartlar ile yapmaktadır. Bu tip kartlarla internet üzerinden yapılacak ödeme işlemlerinde 3D kullanılması zorunludur. Yani 3D seçimi sunmayan bir e-ticaret sitesi banka kartlarından ödeme alamayacaktır. Bizim tahminimiz 1-2 yıl içerisinde tüm online ödeme işlemlerinde yani kredi kartları için de 3D'nin zorunlu olacağı ve 3Dsiz işlem yapılmasına izin verilmeyeceğidir. Bu bakımdan 3D'siz işlem sunan e-ticaret sitelerinin bir an önce 3D'li ödeme seçeneğini de sitelerine eklemeleri gerekli.

3D Tüketici, Banka ve İş Yeri İçin Kolaylık Sağlar

3D ile gerçekleştirilen işlemler sadece tüketiciye yarar sağlamaz. Bankaların ve iş yerlerinin operasyonlarını da azaltır. 3D ile çalıntı, kopyalanmış bir kart ile işlem yapılamayacağı için iptal, iade gibi işlem sayısı azalmakta, buna bağlı banka ve iş yerlerinin bu konudaki çalışmaları hafiflemektedir. Çoğu iş yeri kendi yükünü ve sorumluluğunu azaltmak için 3D altyapılı ödeme şekli sunmakta.

Banka ya da Özel Ödeme Kuruluşlarında 3D Altyapısı

Sanal pos sağlayan tüm bankaların 3D ödeme çözümü mevcuttur, hatta bazıları sadece 3Dli işleme izin vermektedirler. Aynı şekilde özel ödeme çözümü sağlayan altyapılarında 3D sistemi bulunmaktadır. Bu firmalar genellikle ödeme aşamasında 3D'li veya 3D'siz ödeme şeklini tüketiciye sormaktadırlar.

3D Altyapısı için E-ticaret Sitesi Sahiplerine Önerilerimiz

Iyzico gibi özel bir ödeme kuruluşundan servis alıyorsan her hangi bir işlem yapman gerekmez. Bu sağlayıcılar her türlü güvenlik güncellemelerini altyapılarında yaptıkları anda senin e-ticaret sitene de yansır. Örneğin 3dsiz işleme internet üzerinden bir gün izin verilmez ise bu firmalar bu seçeneği ödeme ekranlarından anında kaldırırlar.

Banka sanal posu kullanıyor ve sadece 3Dsiz ödeme seçeneği kullanıyorsan mutlaka 3D'li ödeme seçeneğini de e-ticaret sitene eklemelisin. Bu konuda hizmet aldığın banka ve e-ticaret altyapı sağlayıcından destek alabilirsin. 3D ile ödeme seçeneği sunman, e-ticaret sitene güven kazandıracağı gibi mutlaka 3D kullanmak isteyen tüketicileri de sana kazandıracaktır.

14/03/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı