E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

Bir e-ticaret sitesinin tanıtımını yapman için oldukça faydalı bir araç olan Facebook Reklamları'nda kolay ve hızlıca nasıl tanıtım oluşturabilirsin sorusunun cevabı bu yazımızda. Ülkemizde oldukça popüler olan bu sosyal medya ağında e-ticaret siten için hedef kitlene ulaşabilir ve müşteri sayını arttırabilirsin.

E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

Facebook reklamlarını e-ticaret siten için var olan Facebook sayfası aracılığı ile oluşturabilir ve yönetebilirsin. Etkili sosyal medya kullanımı açısından e-ticaret sitene ait bir Facebook sayfan olduğunu tahmin ediyoruz.

Reklam oluşturmaya Facebook Reklam Yöneticisi bölümünden başlayabilirsin. Açılan ekranda tanıtımının amacı, yani tanıtımının nasıl yapılacağı seçenekleri gelecektir. Bu kısımda Trafik seçeneğini seçerek ve altında kampanyana isim tanımlayarak tanıtım oluşturmanın ilk basamağını tamamlamış olacaksın. Trafik seçeneği ile tanıtımında e-ticaret sitene ziyaret sağlama amacında olduğunu belirtmiş olursun.

E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

Sonraki ekranda ilk olarak hedef kitle oluşturmalısın. Bölgesel, yerel, demografi, ilgi alanları gibi seçeneklerden hedef kitleni oluşturabilir ve tanıtımının doğru kişilere erişmesini sağlayabilirsin.

Örnek olarak gümüş ürünleri satışı yapan bir e-ticaret siten olduğunu düşünürsek: Tüm Türkiye, Kadınlar, 18-50 yaş aralığı gibi bir profil belirleyebilirsin. Ekranın sağ tarafında seçtiğin kitlede kaç kişi yer alıyor, görebilirsin.

E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

E-ticaret sitendeki ürünlerinin niteliğine ve ilgi çekiciliğine göre doğru hedef kitleni bu alandan rahatça oluşturabilirsin.

Sonraki reklamlarında kullanım kolaylığı olması açısından oluşturduğun bu kitleyi bir isim vererek kayıt edebilirsin.

Sonraki işlem aynı sayfada bulunan Bütçe ve Plan seçimi olacaktır. Bu bölümde günlük harcamak istediğin tutarı belirleyebilir, seçtiğin kitle ve bütçene göre tahmini günlük tıklama sayısını da yine sağ tarafta görebilirsin. Reklamlarını belirli bir tarihten belirli bir tarihe kadar oluşturabileceğin gibi, reklamını süresiz de oluşturabilirsin. Elbette istediğin zaman reklamlarını durdurabilirsin.

Başlangıç aşamasındaki bütçe önerimiz günlük 10-15TL olmasıdır. Reklamları izleyerek sonraki süreçte bütçeni ihtiyaçlarına göre yükseltebilirsin. Hemen belirtelim, Facebook reklamlarını kullanmak için en az 6TL günlük bütçe belirlemelisin.

E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

Sonraki sayfada ise tanıtımı oluşturman istenecektir. Tanıtımını tek görsel ile oluşturabileceğin gibi birden fazla görsel ile slider şeklinde de oluşturabilirsin. Örneğin e-ticaret siten için genel bir reklam amacında isen tek görsel, ürünlerini ayrı ayrı tek bir gönderide göstermek istiyorsan çoklu görsel seçeneğini kullanabilirsin.

E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

Tanıtımına görsel eklerken üzerinde fazla yazı bulunmadığına dikkat etmelisin. Görselinde fazla miktarda yazı bulunursa reklamın onaylanmayabilir ya da daha az kişiye ulaşabilir. Bu bakımdan ilgi çekici, net ve üzerinde yazı bulunmayan bir görsel ile reklam oluşturman daha doğru olacaktır.

Tek görsel seçimli reklamı kullandığını örneklersek, senden bu tanıtım için başlık, açıklama ve opsiyonel olarak detay girmen istenecektir. İlgi çekici bir başlık, sunduğun avantajları içeren bir açıklama ve detay girişi yapabilirsin. Alt kısımda ise gönderinin yönlendirileceği url'yi yani e-ticaret sitenin linkini eklemen gerekecektir.

E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

Tanıtımının etkili olması açısından başlık, açıklama alanlarına özgün içerikler girmelisin. Çok fazla noktalama işareti kullanmamalı ve özelikle açıklama alanını çok uzun yazmamalısın.

Bu bölümü kayıt ettikten sonra reklamının Facebook tarafından onaylanmasını beklemelisin. Reklamlar genellikle 1-2 saat içerisinde onaylanmaktadır.

Ek olarak Facebook piksellerini kullanarak tanıtımdan elde ettiğin dönüşümleri de ölçümleyebilirsin. Facebook pikselleri ve kullanımını başka bir yazımızda ele alacağız.

Reklamın onaylandıktan ve yayına geçtikten sonra reklamını takip etmelisin. Günlük aldığı tıklamalar ve bu tıklamalar sonucu web sitene gelen ziyaretçilerinin sitendeki davranışlarını ölçümleyerek sonraki reklamlarını daha da iyileştirebilirsin. İyi analizler daha az bütçe ile daha verimli hedef kitlelere ulaşmanı sağlayacaktır.

07/03/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı