Eticarette XML Entegrasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde e-ticaret konusu içerisinde çokça adını duyduğumuz XML Entegrasyonu konusunda kafanız mı karışık? Tam olarak ne işe yaradığını anlayamıyor musunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Öncelikle XML ile başka kaynaklara bağlanıp veri alıp vermenin çok kolay ve hızlı olduğunu belirterek yazımıza başlayalım.

Eticarette XML Entegrasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

XML Nedir?

XML (Extensible Markup Language ya da Türkçe şekliyle Genişletilebilir İşaretleme Dili), hem insanlar hem bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarayan bir işaretleme dilidir. W3C tarafından tanımlanmış bir standarttır. Bu özelliği ile veri saklamanın yanında farklı sistemler arasında veri alışverişi yapmaya yarayan bir ara format görevi de görür. (Vikipedia)

XML dosyalar ile özellikle dış kaynaklardan veri alma veya dış kaynaklara veri verme işi oldukça kolaylaşmaktadır. Bir köprü vazifesi gören XML dosyalar e-ticaret siteleri için de bir çok uygulamada kullanılmaktadır.

Örnek Bir Xml Çıktısı

<urunler> <urun> <urunno>SDGS43</urunno> <urunbaslik>Iphone 10</urunbaslik> <kategori>Cep Telefonları</kategori> <kategori_id>345</kategori_id> <fiyat>8300</fiyat> <kdv>18</kdv> <birim>TL</birim> <stok_adedi>19</stok_adedi> <detay>Ürün detayları...</detay> </urun> </urunler>

Eticarette XML Entegrasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

XML'in Kullanıldığı İşlemler

Toplu Ürün Yüklemeleri

Tedarikçiniz ya da kullandığınız muhasebe programından aldığınız xml çıktısı ile tüm ürünlerinizi 4-5 dakika içerisinde XML aracılığı ile eticaret sitenize yükleyebilirsiniz. Ürün başlığı, kategorisi, ürün numarası, fiyatı, resim gibi detayları ilgili kaynaktan okutabilir ve eticaret sitenize kayıt edebilirsiniz.

Stok ve Fiyat Güncellemeleri

Örneğin muhasebe yazılımınız üzerinde tuttuğunuz stok kayıtlarınız ve XML aracılığı ile otomatik ya da manuel olarak e-ticaret sitenizdeki ürünlerin stoklarını güncelleyebilir, her eticaret siparişinizden sonra yine xml aracılığı ile muhasebe programınızdaki stokları güncelletebilirsiniz. Aynı şekilde tek merkezden stok kontrolü yaparak tüm kaynaklarınızdaki stoklarınızı anlık olarak güncel tutabilirsiniz. Aynı şekilde tek kaynakta yaptığınız fiyat güncellemeleri eş zamanlı olarak diğer kaynaklarda da okunmuş olur tek merkezden tüm fiyatlarınızı güncel tutabilirsiniz.

Bayileriniz için XML

Eticaret siteniz üzerindeki tüm ürünleri canlı bir XML olarak bir link altında paylaşabilir ve bayilerinizin istediği zaman bu kaynaktan veri okuyup, kendi sitelerine ürün eklemelerini ve ürünlerini güncellemelerini sağlayabilirsiniz.

Müşteri / Cari ve Siparişlerin Aktarılması

Eticaret siteniz üzerinden gelen siparişlerinizi muhasebe programınıza entegre edip, kayıtların aktarılmasını yine XML aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu senaryoda müşteri ve sipariş bilgileri XML yolu ile kullanılan muhasebe programına aktarılır. Sonrasında istenir ise ilgili siparişe ait fatura oluşturma işlemleri yürütülür.

Pazar Yeri Entegrasyonu

Birçok pazar yeri için ürün entegrasyonunda da XML kullanılmaktadır. Bu ilgili pazar yerinin yapısına göre karşı tarafa XML yükleyerek ürünleri yükleme ve güncelleme ya da canlı bir XML linki üzerinden otomatik olarak yeni ürünlerin tespiti, eklenmesi ve varolan ürünlerin stok ve fiyat gibi bilgilerinin güncellenmesi üzerine kuruludur. Ya da e-ticaret sitesi ve diğer pazar yerlerinden gelen siparişleri de tek bir kaynakta toplamak için XML kullanımı en basit yöntemdir.

Yukarıda saydığımız aktarımlar ve örneklerde gördüğünüz üzere insanların emek ve zamanlarını boşa harcamamak adına XML yolu ile işleri kolaylaştıran, hata payını kapatan bir sistem sağlamak kolaylaşıyor. Eticaret sistemlerinin dış kaynaklara entegrasyonu çoğunlukla XML ile sağlandığından XML unsurunun e-ticaret adına önemli bir yere sahip olmasının da aşikar olduğunu görmekteyiz.

Eticarette XML Entegrasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kimler XML Entegrasyonu Kullanmalı?

  • Tedarikçiler ile çalışan e-ticaret firmaları
  • Bayi ağı olan işletmeler
  • Hem fiziki hem e-ticaret satışı yapan işletmeler
  • Ayrı muhasebe yazılımı kullanan işletmeler (Logo, Nebim, Mikro vb.)
  • Pazar yerlerinde satış yapan işletmeler

Çok klasik olan ve çok kullanılan bir XML örnek senaryosunu aşağıda verelim.

X firması hem fiziki dükkanından hem de e-ticaret sitesinden satış yapmakta. Dükkan fiziki merkezinde bir muhasebe yazılımı kullanmakta ve tüm yeni ürünlerinin girişleri bu yazılım üzerinden sağlanmakta. Eticaret sitesi ile XML aracılığıyla yeni ürünleri otomatik olarak e-ticaret sitesine aktarabilir. Bu işlemi 2 günde bir yapabileceği gibi, 2 saatte bir, hatta yeni ürün girişi yapıldığında anlık olarak sağlayabilir. Yine fiziki bir satış gerçekleştiğinde azalan stok anlık olarak eticaret sitesine yansıyabilir, eticaret sitesinden gelen bir sipariş onaylandığında da muhasebe yazılımındaki stok adedi güncellenebilir. Böylece fiziki satışlar ile eticaret satışları arasında bir köprü kurulmuş olur ve işletmenin işlemleri hatasız ve kusursuz ilerler. Yine aynı örnekte e-ticaret üzerinden gelen siparişler, ilgili muhasebe yazılımına aktarılabilir ve tek merkezden faturalandırma ya da cari yönetimi işlemleri sağlanabilir.

Clouds Entegre paketlerinde tüm ihtiyaçlarınıza yönelik XML entegrasyonları mevcut. Hatta bu paketlerde gelişmiş e-fatura entegrasyonu da mevcut. Başka bir yazılıma ihtiyaç duymadan siparişlerinizi otomatik olarak efaturaya çevirebilirsiniz. Detaylı bilgi için: 0(312) 963 15 01 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bazı entegrasyonlar XML yerine daha kapsamlı servisler ile kurulabilir ve entegrasyonun süreci içerisinde XML kullanılmayabilir. Biz genel olarak en basit şekilde karşılıklı olarak yapılacak entegrasyonun XML ile olabileceğini ve özellikle stok, fiyat ve yeni ürün kayıtlarının otomatikliği için kullanılan en önemli kaynağın XML olduğunu belirtmek istedik.

Yukarıda bahsettiğimiz örnek ya da uygulamalar sizin için gerekli ise e-ticarete başlamadan önce kullanacağınız e-ticaret paketinin ya da yazılımın bu ihtiyaçlarınıza karşılık verip vermeyeceğini kontrol etmelisiniz.

19/05/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı