E-ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

E-ticaret sitenin Google'da üst sıralarda çıkması, eticaret sitenin başarısını doğrudan etkileyecek en önemli etken. Peki hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan SEO için çok önemli bir unsur olan içerik konusunda neler yapabilirsin, cevabı bu yazımızda.

E Ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

Öncelikle emek vermen ve sabırlı olman gerektiğini belirtelim. SEO disiplinli, özverili ve sabırlı bir çalışma ister. Verdiğin emeğin getirisini hemen alamasan da ileriki zamanlarda bu emeklerinin karşılığını fazlasıyla alabileceğini söyleyelim.

Google için içerik çok önemli, yani e-ticaret sitende kullanıcılarına sunduğun içerikler kullanıcıyı ne kadar tatmin ederse Google seni o kadar ödüllendirir. Ziyaretçilerinin ilgilendiği ürünü kolay bulması, sayfalarının hızlı açılması, istediği bilgilerin tamamını alabilmesi SEO açısından önemli değerler. O halde e-ticaret sitende bu iyileştirmeleri nasıl yapabilirsin aşağıda maddeler halinde anlatmaya çalışalım.

Ürünlerin için Özgün İçerikler Oluştur

Ürünlerinin detayları ürünün ile ilgilenen kişilerin en çok okuyacağı alan. Genelde eticaret sitesi sahipleri bu detay alanını önemsemez, ya boş bırakır, ya tedarikçisinden gelen verileri olduğu gibi aktarır; ya da başka bir e-ticaret sitesinden kopyalar ve yapıştırır. İşte sen böyle yapma! Ürünlerinin satışı senin gelir kaynağın, dolayısı ile her bir ürününün detayını kendin oluştur. Özgün ve düzgün bir kullanımla ürünlerine açıklamalar ekle. İmla kurallarına dikkat et ve yazının ziyaretçilerine yeterli bilgiyi verip vermediğini kontrol et. Elbette bazı ürünlerin teknik verileri ya da bazı açıklamaları aynı; ancak ekleyeceğin ekstra anlatımlar ile ürün detaylarını özgünleştirebilirsin.

Ürün içeriklerinde düz yazı ve görseller haricinde ekstra birşey kullanma. Dışarıdan çekeceğin javascript, css gibi eklentiler ürün sayfanı yavaşlatacaktır. Dolayısı ile net ve düzgün bir ürün sayfası oluşturman senin de; ziyaretçilerinin de yararına.

Eticaret Sitende Blog Oluştur ve Düzenli Yazı Üret

Eticaret sitende mutlaka bir blog alanı olmalı ve bu bölüme ortalama olarak haftada 2 yeni yazı eklemelisin. Yazmak için yazmadan, düşünerek, ürünlerin ile ilgili faydalı bilgiler içerecek özgün ve kaliteli yazılar oluşturman seni SEO'da başarıya ulaştıracak bir diğer önemli konu olacaktır. Blog yazılarını kısa tutma, tekrarlarda bulunmadan mümkün olduğunca ve en az 7-8 paragraftan oluşan yazılar üretmeye çalış. Bu yazılarını kaliteli görseller ile destekle.

İlgi çekici içerikler Google'da bulunmanı kolaylaştıracağı gibi yazını beğenen kişiler de bu yazıları sosyal medyada ya da forumlarda paylaştıkça, hem ziyaretçi sayın artmış olacak; hem de doğal yollarla backlinkler (Dış linkler, Google için çok önemli bir algoritmadır) almış olacaksın. Elbette sen de yazılarını sosyal medya hesaplarından düzenli şekilde paylaşmalısın.

E Ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

Ana Sayfanda Ürünlerine Yer Ver, Katalog(lar) Oluştur

E-ticaret sitenin ana sayfasında çok satanlar, sizin için seçtiklerimiz, yeniler gibi bölümler oluştur ve altlarına ilgili ürünlerini tanımla. Bu sitene doğrudan ana sayfandan giren kişilere sattığın ürünler ile ilgili bilgi vereceği gibi, bu kişilerin ürünlerine ulaşmalarını da kolaylaştırmış olacaktır. Ek olarak her bir ürününün adı, resmi ve resmindeki alt etiketleri de ana sayfanın SEO skorunu yükseltecektir.

Kategori Ağacın Net Olsun

Ana Kategori > Alt Kategori > Ürün gibi bir şema üzerinden e-ticaret sitendeki kategori ve menüleri oluşturmalısın. Bu yapı ne kadar temiz ve kolay kullanılabilir olursa, ziyaretçilerin o denli siteni rahat kullanırlar ve aradıklarına ulaşırlar. Kategorilerini iyi organize etmeli ve olabildiğince basitleştirmelisin.

E Ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

Sosyal Medya En Büyük Yardımcın

Eticaret sitenin en büyük destekçilerinden birisi sosyal medya hesapların. Ürünlerin, blog yazıların gibi kaliteli içeriklerini sosyal medyada paylaşmalısın. Ek olarak Facebook ve Instagram'da bu gönderileri öne çıkararak daha büyük kitlelere ulaşabilirsin. Sosyal medyadaki etkinliğin de SEO açısından önemli bir unsurdur.

Google Ads Kullan

Eski adıyla Google Adwords yeni adı Google Ads yani Google Reklamlarını bütçen dahilinde kullanmanı öneriyoruz. Bu reklamlarda kullandığın kelimeler, aldığın tıklamalar sadece satışlarına değil sitenin SEO çalışmalarına da olumlu etkiler yapacaktır.

Google Ads ile ilgili Yeni Başlayanlar için Google Ads - Temel Düzey blog yazısı ilgini çekebilir.

Google Analytics

Kısaca Google Analytics web site ziyaretçilerini detaylı olarak sunan bir raporlama aracıdır. E-ticaret sitene mutlaka Google Analytics kurmalısın. Bu araç sayesinde sitenin ziyaretlerine ilişkin tüm detaylı verileri görebileceksin. Google Analytics kullanmak da SEO açısından önemli bir unsur.

Gördüğün gibi sitene içeriksel SEO çalışmaları için ekstra bilgiye ihtiyacın yok, sadece zaman ayırmalı ve çok çalışmalısın. Önceden belirttiğimiz gibi bu emeklerinin karşılığını fazlasıyla alacaksın.

19/02/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı