E-ticaret Sitenizin Başarılı Olması için 50 İpucu

Eticaret sitenizin başarılı olması yani beklediğiniz veya beklediğinizden fazla sipariş alması e-ticaret sitenizin başarılı olup olmamasında en önemli kriterdir. Lakin eticaret sitenizin temel amacı online satışlar yapabilmesidir. Rekabet düzeyi iyice üst seviyede olan eticaret sitelerinin rakiplerinden bir adım önde olması için yapması ya da uygulaması gerekli bir takım unsurlar bulunmaktadır. Bunların kimisi altyapısal, kimisi içeriksel, kimisi operasyonel, kimisi de müşteri hizmetleri ile ilgilidir. Biz bu yazımızda tüm bu unsurlar altında derlediğimiz 50 başlık ile e-ticaret sitenizin nasıl başarılı olacağını anlatmaya çalışacağız.

E-ticaret Sitenizin Başarılı Olması için 50 İpucu

1. Mobil Uyum

Eticaret sitenizin ziyaretçilerini öncelikle memnun etmelisiniz ki, siteniz üzerinde rahatça dolaşabilsinler ve aradıklarını bulsunlar. Sitenizin mobil uyumlu olması ziyaretçilerinizin online sipariş vermesi için önemli bir altyapısal detaydır. Mobil uyumlu siteler bilgisayar, tablet ya da telefondan ziyaret edildiklerinde içerisindeki tasarım öğeleri sayesinde ilgili ekrana göre biçimlenir ve kusursuz görüntülenirler.

2. SSL Sertifikası

SSL Sertifikası eticaret sitenizin ziyaretçilerinin kişisel bilgileri açısından bir güvenlik sağlar. Eskiden sadece ödeme sayfalarında olması beklenen SSL sertifikası günümüzde eticaret sitenizin tüm sayfalarında bulunmalıdır. Google sıralamanız için de bir SSL sertifikasına sahip olmak oldukça önemli. Google'da üst sıralarda yer almanız eticaret siteniz için en önemli faktördür.

3. SEO

SEO uyumlu bir altyapınız olması demek Google'da sizinle ilgili ürünler arayan kişilere daha kolay ulaşmanız demektir. Dolayısı ile güçlü SEO altyapısına sahip eticaret siteleri rakiplerinden bir adım öndedir. Dolayısı ile eticaret siteniz önemli SEO kriterlerine sahip olmalıdır. Bunlar 1. ve 2. maddede verdiğimiz mobil uyum ve SSL sertifikası yanında, akıllı urller, sitemap.xml dosyası, favicon, hızlı sunucu gibi kriterlerdir. Eticaret siteniz için SEO çalışmalarına titizlikle önem vermenizi ve gerekli yatırımı yapmanızı önermekteyiz. SEO çalışmaları size yıllarca organik trafik ve akabinde sipariş sağlayacaktır.

4. Hız

Kullanıcı memnuniyetini sağlayan en önemli kriter sitenizin hızıdır. Açılış sayfanızdan, kategori ya da ürün sayfa geçişlerine kadar tüm bu yüklemeler ne kadar hızlı olursa ziyaretçilerinizden sipariş alma oranınız o kadar yüksek olacaktır. Eticaret siteniz yavaş açılıyorsa anında o ziyaretçiyi kaybedebilirsiniz.

5. Sade ve Etkileyici Tasarım

Bir ürün satın almak isteyen ziyaretçi için en önemli unsur, ilgili ürüne kolayca ulaşması, ürün ile ilgili bilmek istediklerine hemen sahip olmasıdır. Dolayısı ile sade, anlaşılır ve kaliteli görseller ile oluşturulmuş bir eticaret sitesi en basit anlamıyla başarıya açık bir eticaret sitesidir. Eticaret siteniz içerisinde ziyaretçileriniz kaybolmamalı, net bir navigasyon ile aradıkları ürünlere ulaşabilmelidirler. Aynı şekilde ürün sayfasında satın alıma karar veren bir ziyaretçi, sepet, üyelik ve ödeme sayfaları arasında da hızlı ve kolay bir geçiş yaparak siparişlerini tamamlayabilmelidir.

6. İçerik

İçerik kavramı ziyaretçi memnuniyeti ve buna bağlı başarılı SEO çalışmaları için en önemli unsurdur. Eticaret sitenizin sadece ürün sayfalarına değil, tüm sayfalarının içeriklerine özen göstermelisiniz. Örneğin basit-klasik bir hakkımızda sayfası hazırlamak yerine, ürünlerinizi anlatan, hikayeler ile oluşturduğunuz bir hakkımızda sayfası hem ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek hem de benzersizliği ve ziyaretçi ilgisi çekmesi bakımından SEO konusunda size artı puan getirecektir.

7. Görsel Optimizasyonu

Bir görselin kaliteli ve net görünmesi çok önemli bir detaydır. Ancak sadece çok yüksek boyuttaki resimler kalitelidir diye birşey yoktur. Doğru ölçüler ve gerekli optimizasyonu sağlanmış görseller size boyut üzerinden katkı sağlayacağı için eticaret sitenizin hızlanmasını da sağlar. Bu yüzden eticaret sitenizdeki görselleri doğru ebatlarda kayıt etmeli ve arkasından tinypng.com gibi bir görsel sıkıştırıcı ile işlem yaptıktan sonra eticaret sitenize yüklemelisiniz.

Görsel Optimizasyonu
Photoshop ile sıkıştırılarak kayıt edilen görsel: 314kb
Görsel Optimizasyonu
Ek olarak Tinypng.com sitesi üzerinden sıkıştırılan görsel: 144kb

Görsel Optimizasyonu

8. Kaliteli ve Özgün Ürün Sayfaları

Ürün sayfalarınıza ürününüz ile ilgili bilgi verici özgün içerikler girmelisiniz. Ürüne ait tüm detaylar, kullanımı ile ilgili bilgileri açıkca belirtmelisiniz. Ürünün sunduğu avantajları, önemli özelliklerini vurgulayarak ziyaretçinin kafasındaki soru işaretlerini gidermelisiniz. Ek olarak ürün sayfalarında mümkünse ürüne ait birden fazla görsel paylaşmalısınız. Artı olarak ürüne ait bir videoyu da ürün sayfanızda paylaşma imkanınız olursa tadından yenmez :) Ürüne ait teknik detaylar içeren tablolar ya da içerikler var ve bunları tedarikçi firmadan alıp eticaret sitenize ekleyecek iseniz, bu içerikleri olduğu gibi kopyalamak yerine bir metin düzenleyici programında açarak oluşturmanız gereksiz kodların sitenize gelmesini engelleyecektir.

9. Blog

Eticaret sitenizde bir blog bölümü olması, size ürünleriniz ile ilgili özgürce içerik üretme imkanı sağlar. Blog bölümü, ürün kullanım faydaları, ürün satış rakamları ve istatistikleri gibi türlü konularda içerikleri barındırabileceğiniz bir bölümdür. Ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilecek birçok konu üzerinde içerikler oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz. Kaliteli bir blog bölümü size SEO çalışmalarında çok katkı sağlayacak ve ekstra ziyaretçileri size kazandıracaktır.

10. Google Ads Arama Reklamları

Google Ads arama reklamları ile ürününüzü Google üzerinden arayan kişilere anında ulaşabilirsiniz. Belirli bir bütçe ayırmanız gereken bu reklam türü eticaret sitenize en hızlı satışı sağlayacak reklam türüdür. Örneğin deri cüzdan satan eticaret siteniz için: cüzdan, deri cüzdan satın al gibi kelimeler ile reklamlar oluşturabilirsiniz. Oldukça detayı bulunan bu reklam türü hakkında bilginiz yoksa profesyonel destek alarak Google Ads kullanmanızı öneririz.

Google Ads ilgili şu yazımız ilginizi çekebilir: E-ticaret Siten için Google Ads Kurulumu ve Kullanımı?

11. Google Ads Yeniden Pazarlama Reklamları

Eticaret sitenizi bir kişi ziyaret etti ve satın alım yapmadan eticaret sitenizden ayrıldı. Bu kişiye gezdiği diğer popüler internet siteleri üzerinden reklamlarını göstermek ve tekrar sitenize çağırmak harika bir fikir değil mi? Evet, Google Ads yenizden pazarlama reklamları ile e-ticaret sitenizi ziyaret eden kişilere, tüm popüler sitelerde banner reklamlarınızı göstermeniz mümkün. Bunun için bir Google Ads hesabınız bulunmalı ve gerekli ayarları sağlamalısınız.

Google Ads yeniden pazarlama ile ilgili tüm detayları ilgili yazımızda bulabilirsiniz: Eticaret Siteniz için Google Ads Yeniden Pazarlama Görüntülü Reklam Kurulumu

12. Google Ads Gmail Reklamları

Google Ads yeniden pazarlama reklamları için popüler sitelerde banner gösterimi haricinde, direk Gmail içerisinde de reklamlar göstermeniz mümkün. Yani Gmail kullanıcılarına e-postalarını kontrol ederken e-ticaret sitenize ait reklamları gösterebilirsiniz. Oldukça etkili bir reklam ve yeniden pazarlama türü olan Gmail reklamlarını e-ticaret siteniz için kullanmanızı öneririz.

Gmail Reklamları

13. Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal Medyada etkili olmanızın ulaşacağınız kitle bakımından ne kadar önemli olduğunu tartışmaya gerek yok. Eticaret siteniz için kullanabildiğiniz başta Instagram, Facebook, Twitter olmak üzere tüm kanalları etkili bir şekilde kullanmalısınız. Ürünleriniz, blog yazılarınız, müşteri yorumları gibi içerikleri ilgili sosyal medya kanalına göre uyarlayarak gönderiler oluşturup, yayınlamalısınız. Sosyal medya kanalları eticaret siteniz için yeni ziyaretçi bulma adına çok büyük katkılar sağlarlar.

Sosyal Medya Kullanımı

14. Instagram Reklamları

Instagramı etkin kullanmak size oldukça fayda sağlar. Bunun üzerine artı olarak Instagram reklamlarını kullanmanız ise eticaret sitenize adeta doping etkisi yaratır. Instagram reklamları kullanarak sizi takip etmeyen ancak sizin ürünlerinizle ilgilenen kullanıcılara gönderilerinizi ulaştırabilir, bunun sonucunda da yeni takipçiler ve ziyaretçiler kazanabilirsiniz. Eticaret sitenize çok fayda sağlayacağını tecrübelerimizle bildiğimiz Instagram ile gönderilerinizi öne çıkarmanızı şiddetle öneriyoruz.

Instagram Tanıtım Oluşturma ile İlgili Faydalı Bir Kaynak: Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

15. Influencer Pazarlama

Sosyal medya üzerinde fenomen olmuş ya da çok takipçisi bulunan kişiler ile marka yerleştirme suretiyle yapılan tanıtım çalışmalarına bütçeniz dahilinde katılmanızı önermekteyiz. Bu tanıtım çalışmalarında direk ürününüze yönlendirilen tanıtımlar yerine, belirli bir senaryo içerisinde ürünleriniz yerleştirilir ve kullanıcıların ilgisine sunulur. Son dönemde oldukça popüler olan bu tanıtım yöntemi ile farklı bir kitleye ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

16. Facebook Reklamları

Facebook üzerinden belirli bir kitle oluşturarak çeşitli reklamlar oluşturabilirsiniz. Örneğin bir Facebook gönderinizi takipçileriniz haricinde yeni kitlelere ulaştırabilirsiniz. Ya da direk e-ticaret sitenize ziyaretçi çekme veya Facebook sayfanıza yeni takipçi-beğeni amaçlı reklamlar oluşturabilirsiniz. Detaylı bir hedef kitle oluşturmak açısından Facebook diğer mecralara göre daha çok özelleştirilebilmekte olan bir yapıya sahiptir. Yani nokta atışı bi kitleye Facebook üzerinden ulaşmak daha kolay. Bu yüzden ürün niteliğinize bağlı olarak Facebook'un tüm reklam türlerini bütçeniz dahilinde kullanmanızı öneririz.

Facebook Reklamları

17. Facebook Yeniden Pazarlama Reklamları

Facebook üzerinden, eticaret sitenizi önceden ziyaret etmiş kişileri hedefleyerek yeniden pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kişilere Facebook üzerinden ulaşmak da eticaret siteniz için oldukça faydalı olacaktır.

18. Twitter Reklamları

Facebook ve Instagram reklamlarını aktif olarak kullanıyorsanız , şu an yeni yeni tüm Türkiye genelinde aktif olan Twitter reklamlarını kullanmanız da eticaret sitenizde siparişlerinizi arttırmanıza katkı sağlayacaktır.

19. Youtube (Video Pazarlama)

Videolar her daim kullanıcılar için ilgi çekici olmaktadırlar. Bu bakımdan ürünlerinize ait ürettiğiniz videoları barındırdığınız bir Youtube kanalınızın olması eticaret siteniz için oldukça önemlidir. Bu kanalda tüm ürünlerinize ait inceleme içeren videoları barındırmanız, ürünleriniz ile ilgili detay arayan kişiler için ilgi çekici olacak ve sonucunda sizden sipariş vermelerini sağlayacaktır.Youtube kanalında yer verdiğiniz ürün videolarınızı e-ticaret sitenizdeki ürün sayfasına da yerleştirmenizi önermekteyiz. Yine Google Ads üzerinden sadece Youtube üzerinde yayınlanması için reklamlar oluşturabilirsiniz, yani video reklamları verebilirsiniz. Bu reklam türü de eticaret sitenize ekstra ziyaretçi sağlayacaktır.

Youtube (Video Pazarlama)

20. Canlı Destek

Ziyaretçilerinize anlık soru sorabileceği bir modül sunmak, onların anında bilgi sahibi olması için önemli. Eposta ya da iletişim formları kullanıcılara anında dönüş sağlamaz. Dolayısı ile eticaret siteniz üzerinden anlık, canlı destek verebilmek sizin için çok önemli bir artı. Bu modül ile ilgili hizmet alabileceğiniz birçok ücretsiz platform mevcut. Eticaret siteniz üzerinden ziyaretçilerinize anlık cevap verebileceğiniz bir canlı destek uygulamasını kullanmanızı öneriyoruz.

21. Telefon ile Destek

Ziyaretçilerinizin mesai saatlerinde telefon ile size ulaşmalarına ve detaylı bilgi almalarına izin verin. Size telefon eden bir ziyaretçi doğru bir bilgilendirme ile aramasını sonlandırır ise satın alma işlemini büyük ihtimal ile gerçekleştirecektir.

Müşteri Desteği

22. Eposta ya da Form aracılığı ile Destek

İletişim - Bize Ulaşın sayfanız üzerinde belirttiğiniz e-posta adresi ya da oluşturduğunuz bir form üzerinden ziyaretçilerin size ulaşmasını - soru sormasını sağlayın. Bu gelen soru ve taleplere çok hızlı bir şekilde cevap verin. Hızlı yaptığınız geri dönüşler size yeni sipariş olarak geri dönecektir. Gelen soruları tüm açıklığı ile, tüm bilgileri aktararak cevaplayın. Soru ve taleplere cevap verirken şeffaf olun ve ziyaretçinin aklında en ufak bir soru işareti kalmamasını amaçlayın.

23. Eposta Pazarlama

Klasik bir pazarlama aracı olan e-posta pazarlama birçok evreden geçmesine rağmen etkisini yitirmemiş durumda. İlgili gönderimleri yapmak üzere onayını aldığınız üyeleriniz ve müşterilerinize belirli aralıklar ile ürün ve kampanyalarınızla ilgili epostalar göndermelisiniz. Bu epostaların ilgi çekici ve üyelerinizi satın alıma yönlendireceğinden emin olmalısınız. Kısa süreler içerisinde sık sık eposta göndermek doğru bir yöntem değildir, bu yüzden belirli aralıklar ile profesyonelce hazırlanmış, etkili iletileri üyelerinize göndermelisiniz. Tüm gönderdiğiniz iletiler içerisinde, üyenizin istemediği takdirde bülten üyeliğini iptal edebileceği bir açıklama ve linki bulundurmalısınız.

Eposta Pazarlama

24. SMS Pazarlama

Eposta pazarlamada olduğu gibi SMS pazarlama da oldukça etkili bir e-ticaret pazarlama yöntemidir. Üyelerinizin iznini almış olduğunuzdan emin olarak kampanya ya da yeni ürün bilgilendirmesi içeren mesajları SMS olarak üyelerinize iletmeniz size çok büyük fayda sağlayacaktır.

SMS Pazarlama

25. Bilgilendirici Müşteri Hizmetleri Bölümü

Eticaret sitenizin müşteri hizmetleri bölümünde üyeleriniz ve siparişler ile ilgili tüm detaylara yer verin. İade koşulları, garanti süre ve şartları, kargo detayları gibi önemli olan tüm süreçler ile ilgili ziyaretçilerinizi bilgilendirmeye özen gösterin. Müşteri hizmetleri bölümü ziyaretçinizin aklındaki soru işaretlerini giderebiliyorsa e-ticaret sitenizdeki siparişler artacaktır.

26. Müşteri Memnuniyetini Ön Planda Tutmak

Müşteri memnuniyeti unsurunu göz ardı etmeyin. Müşterilerinizin memnuniyetini önemseyin. 1 müşterinin size 5 müşteri daha getirebileceğini unutmayın ve o 1 müşterinin mutlu olmasının ne kadar önemli olduğunu kavrayın. İade taleplerine esnek davranın, ilgili müşteri para iadesi istediği zaman şartları zorlaştırmayın. Bunun aksini yapmanız yani iade konusunda sert tavır göstermeniz size ilerisi için çok daha olumsuz sonuçlar yaratabilecektir.

27. Uygun Fiyat

Fiyat analizi ve rakip değerlendirmesi yapmak e-ticaret sitenizin önemli bir rutin işi. Haftalık olarak aynı ürünü satan eticaret sitelerini incelemeli, fiyatlarına bakmalı ve size ait olan e-ticaret sitesinde ilgili ürün için fiyat revizyonu yapmanız gerekir. İlgili ürün için de internet üzerinde yüzlerce satış yapan e-ticaret sitesi olduğuna göre, en uygun fiyatı sunmanız siparişlerinizi arttırmanız için önemli bir noktadır.

28. Aynı Gün Kargo

Alışveriş yaparken ziyaretçiler çoğunlukla sabırsızdır. Bu yüzden ilgilenilen ürün için "saat 16.00'ya kadar sipariş ver bugün kargoda" gibi bir mesaj, ziyaretçiyi satın alma konusunda teşvik edebilir. Sonuçta bugün sipariş verip, ürüne ertesi gün kavuşmak kullanıcı için önemli bir unsurdur.

29. Ücretsiz Kargo

Online alışverişlerde kargoya ücret ödemek kullanıcıların hiç sevmediği bir durumdur. Elbette düşük ücretli bir ürün için ücretsiz kargo sağlamanız beklenmez ama şu an ki piyasa şartlarında ortalama 50₺ ve üzeri siparişler için kargo ücretini müşteriden beklemeniz size sipariş kaybettirebilir. Bu açıdan ürün gamınıza göre - düşük ücretli ürünlerinizin olmadığını düşünerek - tüm ürünleriniz ve eticaret siteniz dahilinde ücretsiz kargo imkanı sağlamanız size artı getirecektir.

30. Limit Üstü Ücretsiz Kargo

Düşük ücretli ürünleri satan bir eticaret siteniz olduğunuzu düşünürsek, limit üzeri ücretsiz kargo uygulaması tam size göre. Örneğin bir baharat satışı yapan eticaret siteniz var ise ve 20₺ değerine sahip ürünleriniz varsa, 50₺ ve üzeri ücretsiz kargo tanımlaması yapmanız size artılar sağlayacaktır. Ziyaretçileriniz ücretsiz kargodan faydalanmak için sepetlerine ekstra ürünler sekleyerek sipariş tutarlarını yükselteceklerdir.

31. Kapıda Ödeme

Kapıda ödeme bir kullanıcı için güven sembolüdür. Eğer ürünleriniz için müşterilerinize kapıda ödeme opsiyonu sağlayabilirseniz bu eticaret sitenizdeki siparişleri gözde görülür oranda arttıracaktır. Özellikle yeni bir e-ticaret sitesi iseniz ve güven kazanmayı bekliyorsanız kapıda ödeme çözümünü mutlaka kullanmanızı öneririz.

32. Doğru İndirimler Sunmak

Promosyon veya kampanya sunmak firmalar için çok kolay işlemlerdir fakat günümüzde tüketiciler bu kampanyaların gerçekten mantıklı ya da mantıksız olup olmadığını anında anlamaktadırlar. Bir ürünün ana fiyatının 2000₺ olup, belirli süre için sadece 300₺ olmasının tüketicileri ikna eden bir kampanya olmadığını söylemek isteriz. Bir ürün 2000₺'ye satılıp, sonrasında 300₺ gibi bir değere inemez. Burada doğru bir pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz. Örneğin ürün sezonunda 600₺ ise, evet sezon sonunda 300₺ ile satışa sunulabilir. Aslında en doğru strateji ürünün sezonda satıldığı gerçek fiyat üzerinden belirli bir indirim yapmaktır. Hiç satılmamış yüksek bir fiyat gösterip çok yüksek indirim oranı göstermenin doğru bir indirim stratejisi ya da kampanya olmadığını belirtelim.

33. Kısa Süreli Kampanyalar Oluşturmak

Kısa süreli, ziyaretçinizi harekete geçirecek kampanyalar oluşturabilirsiniz. Örneğin "24 saat geçerli %20 indirim gibi"...

34. X Alana Y Hediye Türü Kampanyalar

Tüketiciler her daim alışveriş yaparken hediye ya da yanında sunulan promosyonlardan etkilenirler. Bu bakımdan bazı ürünleriniz için bunu alana şu hediye tarzı kampanya oluşturmanız size fayda sağlayacaktır.

35. X Ürününden 2 Alana 1 Hediye Türü Kampanyalar

Bu promosyon yönetimi de sadece eticaret ile değil klasik alışveriş durumunda da etkili olan bir yöntemdir. Tüketici hediye ve promosyonları sever... Eticaret siteniz içerisinde de aynı fiziki alışverişlerde olduğu gibi "2 alana 1 hediye" gibi kampanyalar yapmanız siparişlerinizi arttıracaktır.

36. İlk Üyeliğe indirim

Yeni bir eticaret sitesi iseniz, yeni üyelere ihtiyacınız var demektir. Bunu da sağlamak öyle göründüğü gibi kolay değil elbette... Bu durumda "sitemize üye olun ilk alışverişinizde şu kadar indirim" gibi bir duyuru size fayda sağlayacaktır. Elbette bunu sosyal medya hesaplarınız üzerinden de çokca kişiye yaymanız gerekli...

37. Hediye Çeki Uygulamaları

Hediye çeki, yani belirli bir şartı sağlayan üyenize verdiğiniz ve siteniz üzerinden verdiği siparişlerinden tutar olarak düşebileceği bir para sistemidir. Hediye çekleri eticaret sitenizin ekstra ziyaretçi çekebilmesi, yeni kişilere ulaşabilmesi için oldukça önemli bir uygulamadır. 1000₺ ve üzeri siparişlerinize 50₺ hediye çeki gibi örnek bir uygulama, tüketici zihninde %5 indirim gibi algılanır. Sonraki siparişinde geçerli olsa bile x sitesi 50₺ hediye çeki verir, y sitesi herhangi bir hediye çeki vermiyor ise kullanıcının x sitesinden sipariş verme olasılığı daha yüksektir.

Kampanya

38. Müşteri Özelinde İndirim

Bazı müşterileriniz çok sık sipariş verdiği için tüm siteniz üzerinde belirli bir indirim oranı tanımlamanız, ilgili müşterinizin sitenizden daha sık sipariş vermesini sağlayabilir.

39. Müşteri Ürün Özelinde İndirim

Kar marjı ya da başka konulardan kaynaklı özel bir müşterinize tüm eticaret site genelinde aynı oranda indirim tanımlayabiliyor olabilirsiniz. Bu olanağa ek olarak üye-ürün bazlı indirim tanımlama imkanına sahip olmanız sizin için oldukça önemli bir pazarlama aracı. Örnek olarak "x üyesine y ürünü için %20 indirim tanımlamak".

40. Puan Sistemi

Bir ziyaretçinizin sipariş verdiği her satın alım sonrasında, sonraki online siparişlerinde kullanmak üzere kazanacağı puanlarının olacağını bilmesi ziyaretçiniz için önemli bir unsur. Bu açıdan bakıldığında üyelerinize siparişlerinden kazanacağı puanları sunmak yine aynı ziyaretçinizin sonraki siparişleri sizin eticaret siteniz üzerinden vermesi açısından önemli bir detay olarak karşımıza çıkmakta.

41. Taksit İmkanları

Siparişlerinizde taksit imkanı ve bunu çeşitli banka kartlarına sunabilmek önemli bir detay. Mümkünse tüm banka kartlarına taksit imkanı sunabilmeniz ve vade farklarını müşterinize yansıtmamanız sizin için önemli. Bu konuda maliyetlerinizi düşürmek ve daha fazla banka kredi kartına taksit imkanı sağlamanız için şu yazımızı incelemenizi öneririz: Sanal Pos Ödeme Çözümleri İncelemesi

Taksit İmkanları

42. Stoklu Çalışma

Stoklu çalışmak eticarette başarının özüdür dersek yanılmayız. Stokta bulunan bir ürünü sipariş gelir gelmez kargoya vermek sizin inisiyatifinizdedir. Kimseye bir bağımlılığınız bulunmaz. Bu bakımdan stoklu e-ticaret yapmak her zaman daha doğrudur. Stoksuz yapılan eticarette hem daha yüksek ücretler ile satın alma durumunuz olur, hem de hızlı gönderim yapamadığınız için olumsuz bir müşteri memnuniyetsizliği ortaya çıkar...

43. Sepette Kalan İşlemler

Eticaret siteniz üzerinde sepette kalan işlemleri takip edebiliyor ve bunlara gerekli promosyonları uygulabiliyor olmalısınız. Sepette kalan işlemler açıkça şudur: "Ben bu ürünü tam satın alacaktım ama bir nedenden vazgeçtim" demektir. Bu neden ise klasik anlamda bakarsak x değeridir... Kullanıcının neden satın alım yapmadığını takip etmelisiniz, sizden kaynaklı bir durum olduğunu düşünüyorsanız derhal önlem almalısınız.

Sepette Kalan İşlemler

44. Paketleme

Siparişi aldınız ve sıra geldi ürünü göndermeye... İlgili ürünü özenli bir şekilde paketleyip kargoya teslim etmeniz oldukça önemli. Tüketiciler paketleme konusunda hassastırlar ve genellikle sipariş yorumlarında paketleme konusunda fikir belirtirler.

45. Hızlı Ulaştırma

Anlaştığınız kargo firmasının, ürünü sizin kargoya teslim ettiğiniz günü takip eden 1-2 iş günü içerinde müşterinize teslim ettiğine emin olmalısınız.

46. İade Konusunda Esnek Olmak

İade konusunda negatif olmayın. Böyle bir talep var ise kullanıcı memnuniyeti için bunu kabul edin. Birkaç kargo ücreti cebinizden çıkabilir ancak müşterinin sizi şikayet etmemesi, onun mutlu olması size uzun vadede fayda sağlayacaktır. Unutmayın, internet üzerinde sizinle ilgili yazılan bir şikayet ya da negatif yorumlar eticaret sitenizin başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

47. Satış Sonrası Destek

Satış yaptıktan sonra gelen her talebi, satış yapmadan önceki talep gibi değerlendirin. Hızlıca cevap verin ve bekletmeyin... Satış talebi isteyen kişi ile satın alım yaptıktan sonra gelen talebin önemleri eştir. İkisine de hızlıca dönüş yapmaya çalışın.

Müşteri Memnuniyeti

48. Pazaryerleri Entegrasyonları

Eticaret siteniz haricinde N11, Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor gibi sitelerde de satış yapıyorsanız stok kontrolü gibi işlemlerde bir entegrasyona ihtiyacınız var demektir. Eğer bunu profesyonel şekilde sağlayamıyorsanız işleriniz arap saçına dönebilir. Stok yönetimini düzgün yönetemiyorsanız e-ticarette çok fazla sorun ile karşılacaksınız demektir. Herhangi bir pazaryeri ya da eticaret sitenizden ürün satışı gerçekleştiğinde tüm sitelerdeki stoklarınız eş zamanlı güncellenmelidir. Bu, farklı yerlerden gelen siparişlerde stoğu anlık biten ürünü satıştan kaldırmanızı sağlar.

49. Muhasebe Programı Entegrasyonu

Hangi programı kullanırsanız kullanın eticaret sitenizin muhasebe programınız ile entegrasyonu önemli. Satış yaptığınız an muhasebe programınıza bağlanarak cari kaydın otomatik açılması ve satış faturasının oluşturulması zaman kazanmanız açısından oldukça önemli.

50. Efatura Entegrasyonu

Siparişlerinizi anında efaturaya dönüştürebilirsiniz... Gelen siparişlerinizin tek bir tık ile efaturasını ouşturabilir ve müşterinize iletebilirsiniz... Fatura kesmek için harcadığınız vaktin tamamı da size kalır.

19/10/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı