E-ticarete Başlarken: Hazır Altyapı mı? Özel Çalışma mı?

E-ticaret siteni açmaya karar verdin ve ilk adımı nasıl atman gerektiğini belirlemen gerekiyor. Aklındaki ilk soru Hazır bir e-ticaret altyapısı mı kullansam; yoksa özel yazılım bir e-ticaret çalışması mı yaptırsam?

Eticarete Başlarken: Hazır Altyapı mı? Özel Çalışma mı?

Yıllardır firmamızı e-ticaret sitesi yaptırmak isteyen bir kişi aradığında en çok duyduğumuz soru bu. Peki bize ulaşanlara biz bu konuda nasıl cevap veriyoruz? Nasıl yönlendiriyoruz? Öncelikle hem hazır; hem de özel e-ticaret altyapısı ile çözüm sunan bir firma olduğumuz için ikisinin farklarını, maliyet hesaplarını ve ikisinin kimler için ayrıştığı konusuna çok hakimiz. Yazımızın devamında bu bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız.

Hazır E-ticaret Nedir?

İçerisinde e-ticaret sitesini kullanabilmek için bütün öğeleri barındıran hazır bir altyapıdır. Hızlı kurulur ve hemen kullanılmaya başlanabilir. İçerisinde temasal olarak tasarım seçenekleri bulunan, ürün ekleme, güncelleme, silme gibi opsiyonları sunan, ödeme çözümleri tanımlanabilen ve özel çalışmalara göre daha ekonomik olan bir e-ticaret yazılımı türüdür.

Özel E-ticaret Nedir?

Firmanın ihtiyaçlarına göre oluşturulan, yazılımı da bu gereksinimlere göre yapılan, tasarım ihtiyaçları da özel yapılan ve benzeri olmayan bir e-ticaret yazılım çalışma türüdür. Maliyetlendirmesi hazır e-ticaret çözümlerine göre daha yüksek ve teslim süreçleri daha uzun zaman alan çözümlerdir.

Peki, bu ayrımda seçim yaparken nelere dikkat etmeliyim sorusuna aşağıda ihtiyaçlar dahilinde cevap vermeye çalışalım.

E-ticarete Yeni mi Başlıyorsun?

O halde bu sürece hazır bir e-ticaret paketi ile başlamanı öneririz. Hem maliyeti düşük; hem de özel ihtiyaçlarının olup olmayacağını e-ticaret sürecin devam ederken göreceğinden bu tercih ile e-ticarete başlaman sana zaman kazandıracaktır. Belki de ürün satışların senin beklediğin gibi yüksek olacak ve ek bir ihtiyacın olmadan bu yazılım ile e-ticaret serüvenine devam edebileceksin. Ya da özel ihtiyaçların olacak ve ilerleyen süreçte özel yazılım isteklerin olacak. İlk defa e-ticaret yapacaksan, bütün bu süreçleri hızlı ve kolayca başlatman için hazır bir e-ticaret yazılımı ile bu sürece başlamanı öneririz.

Ürün Kategorilerin Benzer mi? Ya da Benzer Olmayan Ürün Kategorilerin Çok mu?

Örneğin bir ayakkabı satışı yapan e-ticaret sitesi kurmak istiyorsan ürün kategorilerin benzer demektir. Erkek, Kadın, Günlük, Spor gibi kategorilerin olabilir. Ancak ürün grubunun varyantları hep aynı olduğundan (ayakkabı numarası gibi) özel bir yazılıma ihtiyaç duymadan hazır bir e-ticaret altyapısı ile siteni oluşturabilirsin. Yine aynı şekilde takı ve aksesuar satışı yapan bir e-ticaret sitesi ise kurmak istediğin hazır e-ticaret altyapısı ile e-ticarete başlayabilirsin.

Birçok kategorisi bulunan bir e-ticaret sitesine ihtiyacın varsa ve ürün nitelikleri birbirlerinden çok farklıysa o zaman özel bir e-ticaret yazılımı yaptırman daha iyi olacaktır. Örneğin hem bilgisayar, hem kitap hem de kırtasiye ürünlerini bir arada satmak üzere bir e-ticaret sistemine ihtiyacın varsa özel bir çözüm daha mantıklı olacaktır. Çünkü her bir ürününün alt bileşenleri, seçimleri farklı ve bunun işleyişini, siparişini daha sağlıklı tasarlamak adına özel bir yazılım üretmek daha doğru olacaktır.

Yukarıdaki örnekte ayakkabı e-ticaret sitesi örneğini verdik. Elbette bir hazır e-ticaret sitesi ile yola çıkılabilir. Ancak istediğiniz benzersiz bir tasarımsa o halde yine özel e-ticaret çalışması tercih etmelisiniz ya da hazır e-ticaret yazılımı sağlayan firmadan özel tasarım çalışması istemelisiniz.

Eticarete Başlarken: Hazır Altyapı mı? Özel Çalışma mı?

E-ticaret Sitesinde Tasarım Nedir?

E-ticaret siteleri düz beyaz bir zemin üzerinde, kaliteli görsellerle oluşturulmuş bir ürün içeriği ile oldukça şık görünebilir ve kullanıcıların ilgisini çekebilir. Site zemini beyaz ya da tasarımında çok fazla detay olmaması bu sitenin tasarımının kötü ya da yetersiz olduğu anlamına gelmez. Sade, net bir tasarımı hazır altyapı ile de sağlayabilirsin. Özel tasarım da senin ihtiyaçlarına göre yerleşimler, eklentiler kullanılmaktadır. E-ticaret sitende kullandığın bannerlar, ana sayfandaki görseller tasarımını daha güzel gösteren unsurlardır. Bambaşka bir fikrin, düşüncen vardır ve illa onun tasarlanmasını istersen ve ben herkesin kullandığını kullanmam dersen özel tasarım hizmeti almalısın.

Eticarete Başlarken: Hazır Altyapı mı? Özel Çalışma mı?

Bir tüketici olarak düşündüğünde ve bir ürünü satın almak istediğinde kararını ne belirler? Ürünün ücreti, hızlı kargo, web sitesinin güvenilirliği, müşteri hizmetleri... Bu yazdıklarımız doğru mu? Evet doğru... E-ticaret sitenin tasarımının net olması, her cihazda kusursuz görüntülenmesi (Mobil uyum), kolay kullanıma sahip olması sana yeterli. Gerisi ürün fiyatlandırmanda, lojistik desteğinde ve müşterine verdiğin güvende biter...

Şöyle düşünelim, bir eticaret sitesi tasarım olarak inanılmaz özelliklere sahip ve estetik açıdan harika. Ancak aradığın ürün bu sitede diğer bulduklarına göre daha yüksek ücretlere sahip. Bu siteden alışveriş yapar mısın?

Elbette ürün gamına bağlı bir özel tasarım ihtiyacın olabilir ve bunu uygulamaya geçirmek isteyebilirsin, burada da e-ticaret sitenin tasarımsal öğeler yüzünden ağırlaşmamasına ve kullanımının zorlaşmamasına dikkat etmelisin.

Göz atmak isteyebilirsin: E-ticaret Siteni Yayına Almadan Önceki Kontrol Listen

Tasarıma Değil, İşleyişe Odaklanıp Karar Ver

Hazır altyapılar da, özel çözümler de bir şekilde tasarım beklentini karşılar. Burada önemli olan yazılımsal özelliklerdir. Ürünlerinin tamamını kolayca müşterilerine sunup sunamadığına bakmalı ve buna göre kararını vermelisin. Örneğin bir butiğin varsa hazır e-ticaret yazılımları senin ürünlerini özel yazılım kullanman ile aynı oranda satacaktır. Satışlarına artı ya da eksi bir etki yapmayacaktır. Ancak müşterilerine sunmak istediğin bazı özel durumlar varsa örneğin 3 al 2 öde, ya da sepette %10 indirim veya buna benzer eklentiler, o halde özel bir yazılım desteği almalısın.

Eticaret sitesinde önemli olanın sitenin hızı - sayfaların hemen yüklenmesi, ziyaretçinin aradığını kolay bulması ve karmaşadan uzak olması gibi unsurların önemli olduğunu bilmeni isteriz. Ürün yapına göre çoğunlukla hazır e-ticaret altyapısı ile eticarete devam edebileceğini söyleyebiliriz. Ancak halen kararsız isen sana doğru çözümü sunmamız için bize ulaşabilirsin: 0(312) 963 15 01

Hazır Eticaret Paketlerinin Avantajları başlıklı blog yazımız ilginizi çekebilir.

Ve son olarak hangi altyapı ile çalışmayı tercih edersen et, ilgili firmadan her daim teknik destek alabileceğinden emin olmalısın. İyi bir teknik destek seni e-ticarette daha hızlı başarıya ulaştıracaktır.

23/03/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı