Market - Restoranlar için Eticaret

Eticaret denildiğinde sadece ürünlerini kargo ile tüm Türkiye'ye dağıtan bir sistem düşünmek tek başına belki yanlış olabilir. Evet e-ticaret 7/24 sipariş almanızı ve bunu tüm ülke geneline dağıtmanızı sağlar ama yerel ya da belirli saatler arası hizmet veren işletmeler de e-ticaretin avantajlarından yararlanabilir.

Market ya da Restoranlar için Eticaret

Mesela bir oyuncakçı e-ticaret sitesini ele alalım; bu site tüm Türkiye'ye satış yapabilir ve siparişlerini bir kargo firması ile ilgili yere ulaştırabilir. Bu tip siparişlerde ilgili siteye ait ürünün siparişinin gelmesi üzerine, siparişin eticaret sitesi tarafından onaylanması, kargo firmasına teslim edilmesi ve kargo firmasının sipariş verene siparişi teslim etmesi beklenir. Bu klasik bir e-ticaret döngüsüdür ve süreç hep bu şekilde işler.

Peki Market ya da Restoranlar?

Dağıtımını kendisi yapan ve sipariş gelir gelmez dağıtıma çıkması gerekli iki önemli sektör var: Market ve Restoranlar. Peki bu iki sektör klasik eticaret yazılımlarından yararlanabilir mi?

Bu sorunun cevabı ilgili yazılımın bu sektörlere göre olan ihtiyaçlara cevap verip veremediğidir. Eğer ilgili yazılım bir ürünün kargoya teslim edilmesi ve sipariş verene teslim edilmesiyle sabit bir süreci işletiyorsa restoran ya da market olarak bu yazılımı kullanmanız pek mümkün olmaz. Çünkü restoran ya da marketlerde genellikle dağıtım ilgili işletme tarafından yapıldığından kargo firma seçimi gibi unsurların yerine başka seçimlerin tüketiciye sunulması gereklidir. Bu seçimleri aşağıda açıklamaya çalışacağız.

Teslimat Zamanı

Bir restoran için eticaret üzerinden sipariş alınırken, kullanıcı büyük ihtimal ile siparişi verdiği andan itibaren yarım saat içerisinde siparişini teslim almak isteyecektir. Ya da ileri tarihli bir sipariş verip bir zaman aralığı seçmek isteyecektir. Yani bir restoran için teslimat zamanı olarak hemen(30dk. içerisinde), 2 saat sonra, 4 saat sonra gibi seçenekler sunmak gereklidir. Aynı şekilde marketler için de sipariş alınırken bir teslimat zaman seçeneği tüketiciye sunulmalıdır. Örneğin, saat 10.00'da sipariş veren kullanıcı teslimat zaman seçeneği olarak aynı gün 12:00-15:00, 15:00-18:00 gibi değerli görebilmeli ve kendisine uygun olanı seçebilmelidir. Aynı şekilde ileri tarihler için de seçim yapabilmelidir.

Yoğun Anlarınızda Kontrol Sizde Olmalı

Arka arkaya sipariş alırken, bir taraftan e-ticaret yazılımınızı kontrol altında tutmak sizin elinizde olmalı. Örneğin çok sipariş aldığınız ve yetiştirmenizin mümkün olmayacağı teslimat durumlarını anlayarak, ya sisteminizi siparişe anlık olarak kapatabilmeli ya da teslimat saatlerinizi kontrol paneliniz üzerinden belirleyebilmelisiniz. Çok yoğun bir anınızda, o gün için tüm teslimat saatlerini kapatabilmeli ve sadece ertesi gün için teslimat saatlerini müşterilerinize sunmalısınız.

Restoran ya da market için e-ticarete geçmenizin size çok büyük yararı olduğu bir gerçek! Bu geçişi yaparken ilgili eticaret yazılımının teslimat zaman aralığı ve bölge seçimi konularında size esneklik sağladığından emin olmalısınız. Klasik ürün satışı yapan bir yazılım altyapısı restoran ya da market olarak sizin işinizi görmeyebilir.

Restoranlar için Eticaretin Avantajı

Market ya da Restoranlar için Eticaret

Online sipariş alabilmek restoran için önemli bir unsurdur. Telefonla gelen siparişi kayıt etmek ve siparişi doğru alabilmek için restoran çalışanı ortalamada 5 dakika vakit harcarken, online gelen sipariş tüm detayları ile ekranınızda görünür ve tek tık ile yazdırılır.

Ek olarak kendinize ait bir e-ticaret sisteminiz olduğunda herrhangi bir komisyon ödemediğiniz için online gelen siparişler size daha fazla karlılık sağlar. Bir veritabanınız olur ve ilerisi için pazarlama gücünüz artar. Kendi e-ticaret sisteminiz üzerinden değişik dönemlerde müşterilerinizin ilgisini çekecek kampanyalar yapabilirsiniz.

Tüm gideriyle birlikte başka yemek sipariş sitelerine %20leri bulan komisyon ödemek yerine kendi restoranınıza bir eticaret sistemi kurmanız ve bu komisyonun yarısını müşterilerinize sunmanız bile çok büyük bir dönüşüm. Diğer türlü müşterinizin cebinden çıkan aynı ücretken, kendi sisteminiz üzerinden verdiğiniz indirimle, bu tutarın müşterinizin cebinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Hizmetiniz ve kaliteniz iyi ise, müşterileriniz sizin online sisteminizi tercih edeceklerdir.

Marketler Eticarete Geçmeli mi?

Market ya da Restoranlar için Eticaret

Yaşadığımız bu günlerde büyük marketlerin eticaret hacmi gözümüzün önünde. 2 ay evvel 3 saat sonrası için teslimat zamanı seçeebildiğimiz büyük marketlerde şu an için adeta sıra var. Küçük ya da orta ölçekli marketlerin de internette yerini alıp online sipariş almaya başlamaları konusunda ısrarlıyız. Yaşadığımız bu süreç sonrasında online market alışverişi önemli bir konu haline gelecek ve burada internette yerini ilk alanlar karlı çıkacaktır.

Dağıtım bölgesi kısıtlı bile olsa bir market için online sipariş almak çok önemli. İnsanlar artık telefon ile arayarak fiyat bilgisine ulaşmak, adres vermek gibi konulardan uzaklaştı ve sıkıldı. İnsanlar cep telefonlarından ürünleri inceleyerek fiyat araştırması yapıyor, kendilerine bir alışveriş sepeti oluşturuyor ve sipariş veriyorlar. Bu yüzden e-ticaret sitenizi bir an önce oluşturmanız ve online sipariş almaya açılmanız oldukça önemli.

Kimler Eticaret Sitesi Oluşturmalı başlıklı blog yazımızı okumak ister misiniz?

Geç kalmadan dükkanınızı - işinizi internete taşımanızı öneriyoruz. Eticarete geçmeniz için size yardımcı olmak adına ekstra destek sağlıyoruz. Bilgi için 0(312) 963 15 01

Clouds Eticaret Yazılımı ile İşinizi İnternette Taşıyın

İstediğiniz zamanlarda 7/24 tek bir tıklama ile online sipariş alın. İş hacminizi yükseltin ve dükkanınıza dijital bir yardımcı ekleyin. Eticaret siteniz ile işleriniz kesintisiz sürsün ve müşterileriniz size her an ulaşabilsin...

21/04/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı