Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

Eticarete başladın ve ürünlerini internet üzerinden satıyorsun... Peki herşey yolunda mı? Ya da satışlarını arttırmak ister misin? Bu yazımızda e-ticaret sitenin daha da başarılı olması için önerilerimizi paylaşacağız.

Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

İyi bir E-ticaret Altyapısı Kullandığından Emin Ol ve İyileştirmeler Yap

Öncelikle e-ticaret altyapın kuvvetli olmalı. Hızlı çalışan, SEO uyumlu ve ziyaretçilerini memnun edecek tasarım öğelerine sahip olmalısın. Eticaret sitende karmaşık yapı olmamalı ve içerisinde çalışmayan url barındırmamalıdır. Karmaşık yapı ve çalışmayan urller ziyaretçilerini rahatsız eder ve sitenden çıkış yapmalarına yol açar. Eticaret sitenin hızını ve kullanıcılarının deneyimlerini göz önüne almalı ve varsa yapabileceğin iyileştirmeler bunları altyapı sağlayıcından istemelisin. Ve tabii ki e-ticaret siteni teknolojik yeniliklere göre her daim güncel tutmalısın.

Eticaret Paketinde Promosyon Özellikleri Mevcut mu?

Eticaret siten üzerinde kullanıcıların ilgisini çekebilecek promosyonlar yapıyor olabilmen e-ticaret sitenin satışlarını arttıracaktır. Belli bir tutar üzerine ücretsiz kargo, sepette indirim, 3 al 2 öde gibi promosyonlar düzenleyebilmen satışlarına olumlu etkiler sağlayacaktır.

Müşteri Hizmetleri ve Destek Bölümün Kuvvetli mi?

Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

Eticaret sitende detaylı bir müşteri hizmetleri bölümü var mı? Yani sipariş öncesi, sonrası, teslimat ve iade gibi detayları eticaret siten üzerinden detaylı bir şekilde paylaştın mı? Bu bölümler ziyaretçilerinin kafasındaki soru işaretlerini kaldırmaları ve sana olan güvenlerinin artmasına yardımcı olur. Ek olarak sitende kurumsal ya da hakkımızda gibi bir alanın olması ve burada da firman, ürünlerin ile ilgili genel detayları vermen senin yararına olacaktır.

Ziyaretçilerin İletişim Bilgilerine Kolayca Ulaşabiliyor mu?

Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

Ziyaretçilerin sana bir soru sormak istediklerinde kolayca sana ulaşabiliyor mu? İletişim bölümüne kullanıcılarının sana ulaşabilmesi için e-posta, formlar ve en az bir adet müşteri hizmetleri telefonu eklemeni öneririz. Kullanıcılarından bir ileti aldığın zaman vakit kaybetmeden detaylıca cevaplaman, ilgili kullanıcı için güven verici olacaktır. Aynı şekilde sana gelen telefonlarda da ziyaretçilerine istediği bilgiyi net vermeye çalışmalısın. Ek olarak iletişim bölümünde firmanın hangi şehir ve adreste bulunduğunu göstermen de senin adına güven verici bir unsurdur.

Canlı Destek Kullan

Eticaret sitene bir canlı destek bölümü oluşturup bunu online olarak kullanman ziyaretçilerin için çok önemlidir. İsteyen ziyaretçi anında bir soru iletebilir ve aldığı hızlı cevaplar neticisinde bir satın alım yapabilir. Bu yüzden en azından mesai saatlerinde online olarak canlı destek eklentisini kullanmanı öneririz. Aynı şekilde sipariş sonrası gelen sorular için de canlı destek kullanman müşterilerin için olumlu bir unsurdur.

Ürün Görsellerin Özgün ve Kaliteli mi?

Ürünlerinin görselleri bir ziyaretçinin e-ticaret sitene girdiği zaman ilk baktığı detaydır. Bu yüzden kalitesiz, çözünürlüğü düşük görsel kullanmamalısın. Mümkünse kendin ya da profesyonel çekim ile üretilmiş görselleri kullanman senin yararına olacaktır. Ayrıca ürünlerinde tek görsel yerine birden fazla açıdan çekilmiş fotoğraflara yer vermen de ziyaretçilerinin ürün ile ilgili daha çok fikre sahip olmasını sağlar.

Ürün İçerikleri Çok Önemli

Ürün detayları ziyaretçinin ürünle ilgili bilgi alması için çok önemli bir diğer unsur. Ürünün ile ilgili mümkün olduğu kadar detayı ürün içeriklerinde vermeli ve bu içeriği net ve karmaşadan uzak şekilde sunmalısın. Kopyala yapıştır ile başka bir siteden içerik alıp sitene eklemen doğru değil. Ürün içeriklerinin özgün olması e-ticarette başarı adına önemlidir. Özgün ürün içerikleri SEO açısından da artı puandır ve sana Google sıralamalarında önemli katkılar sağlar.

Ana Sayfanı Doğru Strateji ile Hazırla

Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

Ana sayfa sliderlarında öne çıkan ürünlerine ait profesyonel bannerlar oluşturman e-ticaret sitene ilk kez giren kullanıcıların dikkatini çekecektir. Yine aynı şekilde ana sayfada yer verdiğin ürünler ile Öne Çıkanlar, En Çok Satanlar gibi kataloglar oluşturman e-ticaret sitene fayda sağlayacaktır.

İçeriksel SEO Çalışmaları ile Sitenin Organik Ziyaretçisini Arttır

Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

E-ticaret sitenin Google'da üst sıralarda çıkması, eticaret sitenin başarısını doğrudan etkileyecek en önemli etken. Bu konuyla ilgili şu yazımızı okumanı öneririz: E-ticaret Sitene İyilik Yap - İçeriksel SEO

Doğru Fiyatlandırma Bol Satış Getirir

Ürün fiyatlandırması yaparken rakiplerini iyi incelemelisin. Başka bir sitede aynı ürün çok daha düşük bir fiyata satılıyorsa, senin siten üzerinden pek satılma şansı yok. Yine aynı şekilde rakibin az ya da olmamasına rağmen benzer ürünlerin fiyatlarını araştırmalı ve ürünlerini doğru fiyatlandırarak ziyaretçilerine sunmalısın.

Hızlı Kargo Satışlarını Arttırır

Aynı gün kargo imkanı sunmak tüketicinin satın alıma karar vermesinde oldukça etkili bir unsurdur. İş günlerinde Şu saate kadar verilen siparişlerde aynı gün kargo gibi bir ibare ile ürünlerini öne çıkarabilirsin. Diğer taraftan da stoğunda olmayan ürünlerin tedariği uzun zaman alıyorsa e-ticaret sitenden kaldırmanı öneririz. Tüketiciler çok beklemeyi sevmiyor, bu süreçte tüketici siparişi iptal edebilir ve müşterinde olumsuz bir düşünce oluşur. Ayrıca kargo paketlerini hazırlarken özenli ve koruyucu bir şekilde hazırlamanı öneririz. Bu da tüketicilerin oldukça dikkat ettiği bir konudur. Eğer müşterilerini daha sevindirmek istersen satın aldıkları ürünlerin yanlarına küçük sürpriz hediyeler koyabilirsin. Örneğin küçük bir kahve paketi ya da çikolata gibi... Bu tip hediyeler de senin adına marka bağlılığını sağlamada katkıda bulunacaktır.

Sosyal Medyayı Var Gücünle Kullan

Sosyal medya e-ticaret sitenin en büyük destekçisi. Ürünlerin, blog yazıların gibi unsurlardan gönderiler oluşturarak takipçilerinle paylaşmalı ve özgün gönderiler üreterek yeni takipçiler kazanmalısın. Her yeni takipçi sana bir müşteri adayıdır. Özellikle Facebook ve Instagram'ı e-ticaret siten için aktif kullanmak e-ticaret sitene fayda sağlayacaktır. Ayrıca sosyal medya üzerinden gelen tüm yorum ve sorulara hızlı ve detaylıca cevap vermen diğer seni izleyen kişiler için de oldukça önemlidir. Takipçilerin ile ilgili olduğunun, sorularının anında cevaplandığının görülmesi sana olan güveni arttıracaktır.

Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

Sosyal Medyada Reklamlar Oluşturarak Hedef Kitleni Büyütebilirsin

Instagram ve Facebook üzerinde reklamlar oluşturarak yeni ama sana ait ürünler ile ilgilenen kitlelere ulaşabilir ve potansiyel müşterilerini arttırabilirsin.

Sosyal medya reklamları ile ilgili şu yazımız tam sana göre: E-ticaret Sitene Facebook Reklamları ile Doping Yap

Google Ads (Adwords) Kullan

Eticaret Sitenin Satışlarını Arttırmak İçin Öneriler

Google anahtar kelime reklamları ile ürünlerin aratıldığında organik arama sonuçlarının üzerinde ve altında reklamlarını gösterebilirsin. Google reklamları anlık geri dönüşler sağladığından hızlı satış yapman için kullanmanı öneririz. Özellikle organik aramalarda arka sıralarda olan ürünlerin için Google Ads'i kullanman sana çok fayda sağlayacaktır. Ek olarak Google'ın görsel ve yeniden pazarlama reklamlarını da kullanabilirsin.

Google Ads konusunda İnajans Blog'umuzda çok yararlı yazılar mevcut: Yeni Başlayanlar İçin Google Ads - Temel Düzey ve Google Ads ile Yeniden Pazarlama Reklamları Oluşturmak

Eticaret sitende işine yarayacak ve sana faydalı olacak önerilerimizi bu yazımızda paylaşmaya çalıştık, umarız e-ticaret sitene bir katkımız olur ve satışlarını arttırabilirsin. Eğer e-ticarete yeni başlayacaksan ya da mevcut e-ticaret siteni yenilemek istiyorsan bize ulaşabilirsin. Hem e-ticaret altyapısı; hem de eticaretin diğer konularında sana yardımcı olmak isteriz.

29/03/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı