Adım Adım Eticaret Sitesi Kurma ve Geliştirme Rehberi

Eticaret siteleri artık ürün satışı yapan firmaların olmazsa olmaz bir pazarlama seçeneği oldu. Fiziksel bir dükkanı olsa dahi, firmalar için bir eticaret sitesi açmak zorunlu hale geldi. Kaldı ki artık fiziksel bir dükkan olmasa bile, ticaret yapmak ve satış yapmak için eticaret sistemleri yeterli olmaktadır.

Eticaret sistemi kurmanın bir çok pratik yöntemi vardır. Özellikle günümüzde gelişen teknolojilerle ve eticareti popüler olmasıyla birlikte aynı gün içerisinde karar verip bir eticaret sitesine de sahip olabiliyorsunuz. Gelişen teknolojiler eticaret açmadaki işimizi kolaylaştırsa da layığıyla yapmak için her işte olduğu gibi burada da ciddi emek gerekmektedir. Böylelikle diğer rakipleriniz arasından sıyrılarak başarılı bir marka oluşturabilir ve bu çizgide işinizi emin adımlarla büyütebilirsiniz. Biz bu yazımızda size eticaret sitesi kurarken dikkat etmeniz gereken adımları ve sonrasında da takip etmeniz gereken adımları detaylı olarak anlatacağız.

Doğru Alan Adı Seçimi

Eticaret sitenizde kullanacağınız alan adını belirlerken, yazımı ve telaffuzu kolay alan adlarına yönelmelisiniz. Alan adınız hem sitenizin çalışacağı adres; hem de kurumsal epostalarınızı kullanacağınız uzantı olacaktır. Öncelikle kullanacağınız markanızın adı ve satacağınız ürünleri çağrıştıran bir isim düşünmelisiniz. Bunu belirlerken alan adınızın çok uzun olmamasına da dikkat etmelisiniz. Hem firma isminiz; hem de satışını yapacağınız ürünlerin adını geçirmeye çalışarak çok uzun ve kullanışsız bir alan adı belirlemiş olursunuz. Alan adınızda geçecek olan kelimeler tek başına sitenizin seo başarısını etkilemeyecektir. Bu yüzden kısa, anlaşılır, söylenişi ve yazımı kolay bir alan adı seçmelisiniz.

Genellikle eticaret sitelerinde com ya da net uzantılı alan adı tercih edilir. Almak istediğiniz ismin kullanımda olmayan seçeneklerine göz atmalı ve tercihlerinizi buna göre belirlemelisiniz. Almak istediğiniz com uzantılı alan adında yaptığınız işe çok benzer ya da aynı işi yapan bir eticaret sitesi varsa, net uzantısını tercih etmemeli ve farklı isimlere yönelmelisiniz.

Eticaret Platformu Seçimi

Eticaret platformu seçerken ana olarak iki seçenek karşınıza çıkar. Hazır altyapı ya da özel yazılım tercih edebilirsiniz. Bu iki seçenekten de kısaca bahsedelim:

Hazır Eticaret Yazılımları

Hazır eticaret altyapıları genel olarak, eticaret sisteminde satış yapmak ve ürün eklemek için olması gereken altyapıyı en temel anlamda barındıran hazır yapılardır. Bu sistemlerde eticaret yazılımı hazır olarak sunulmuştur ve bir paket alarak içeriğini kendi ürünlerinizle doldurabilir, kendi yazılarınızı ekleyebilir, kendi ürün görsel ve fiyatlarınızı ekleyebilirsiniz. Hazır eticaret sistemlerinin altyapısı hazır durumda olduğundan maliyet olarak daha uygun ve teslim süreci olarak da hızlıdır. Çoğu eticaret platformunda aynı gün sitenizi açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Adım Adım Eticaret Sitesi Kurma Rehberi

Eğer çok özel talepleriniz yoksa, hazır yapıları tercih edebilir ve işe başlama sürecinizi oldukça kısaltabilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz hazır eticaret yazılımında en temel anlamda olması gereken detayları aşağıdaki şekilde kontrol edebilirsiniz.

  • Eticaret sitem mobil uyumlu mu?
  • Sınırsız ürün ve görsel ekleyebilir miyim?
  • Sistemin disk ve trafik için sağladığı alan ne olacak?
  • Sunabileceğim ödeme türleri neler?
  • Sunabileceğim kampanya türleri neler?
  • Kargo firmalarını, kargo ücretlerini tanımlayabilecek miyim?
  • Sipariş veren müşterim kargo takibi yapabilecek mi?
  • Ürünlerim dışında blog ve sıkça sorulan sorular gibi tekil sayfalar açmama da izin verecek mi?
  • Gerektiğinde teknik destek alabiliyor muyum?

Belirttiğimiz gibi tasarımsal ve yazılımsal anlamda çok özel ihtiyaç ve talepleriniz yoksa hazır altyapılar ihtiyacınızı çok daha hızlı ve uygun maliyetlerle karşılayacaktır.

Özel Yazılım Eticaret

Eticaret yazılımınızı özel olarak yaptırmanız tamamen ihtiyaç ve taleplerinizle ilişkili bir konudur. tasarımsal ve yazılımsal anlamda özel talepleriniz var ve bunlar olmazsa olmazınız ise, detaylarınızı belirleyerek bir özel yazılım çalışması için teklif almanızı öneririz. Bu konuda kendi ihtiyaçlarınızı net olarak belirlemeniz çok önemli bir detaydır. Böylelikle çalışacağınız firmadan ihtiyaçlarınıza uygun öneri ve maliyetleri net olarak alabilir ve sürprizlerle karşılaşmazsınız. Elbette hazır yazılımlara göre çok daha maliyetli ve süreç olarak da uzun bir teslim süresi olacaktır.

Ürün Detaylarını Hazırlama

Siteye ekleyeceğiniz ürünleriniz eticaret sitenizin en önemli detaylarından biridir. Bütün ürünlerinizin açıklamalarını, teknik detaylarını açıklayıcı bir şekilde hazırlamalısınız. Sattığınız ürünün türüne göre, pek çok web sitesinde bulunan çok bilindik bir ürün olsa dahi, kendi özgün içeriklerinizi oluşturmalı ve siteye bu şekilde eklemelisiniz. Kendi sektörünüzde yer alan rakiplerinizin eticaret sitelerini inceleyebilir ve fikir alabilirsiniz. Ancak bu fikir alma onların yaptıklarını kendi sitenize kopyalamaktan ziyade, kendi sitenizde fark yaratmak amaçlı olmalıdır. Verilmesi gereken bilgileri daha geniş kapsamlı anlatarak, farklı yerlerde verilmemiş bilgi ve detayları da kendi sitenizde vererek rakip firmalar ile aranızda bir fark yaratabilirsiniz. Google bu içeriklerin özgünlüğünü ve verilen bilgilerin doygunluğunu görerek, arama yapan ziyaretçiye de önermek için web sitenizin sıralamasını yükseltecektir.

Ürün Görsellerini Hazırlama

Ürünlerinize ait görsellerinizi özenli olarak hazırlamak da içerikleriniz için verdiğiniz emeği destekleyecektir. Çözünürlüğü yüksek, ürünü net olarak gösteren ürün görselleri sitenizin güven kazanması açısından oldukça önemli bir detaydır. Fotoğraflar net olmalı ve mümkün olan bir ürün ise farklı açılardan da ürünü göstermelidir. Bu yüzden ürün sayfalarınızda birden fazla görsel kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ürünün niteliğine göre kısa videolar da yükleyebilirsiniz. Ürünün kullanımı, belki 360 derece görünümü de ziyaretçilerinizin ilgisini çekecektir. Artı olarak sitenizde kalma süreleri artacak ve bu da Google için size avantaj sağlayacaktır.

Blog Sayfası Oluşturma

Özgün ve kapsamlı içerik sağlamanızın en etkili yolu, eticaret sitenizde bir blog sayfası oluşturmaktır. Eticaret sitenizin Google aramalarında organik sıralamada üst sıralara gelebilmesi, Google'da değer kazanabilmesi için yapabileceğiniz en doğru şey sitenize düzenli bir şekilde içerik eklemektir. Bu içeriklerinizde hem ürünlerinizle ilgili detaylara yer verebilir, ilgili ürüne yönlendirme yapabilir; hem de kullanım detaylarına yer vererek müşterilerinizin sitenizden daha çok faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak içerik çalışması yürüttüğünüzde sitenizin ziyaretçi trafiği de artacak ve buna göre potasniyel müşterileriniz de çoğalacaktır.

Eticaret sitenizin seo başarısı için yazımızı inceleyebilirsiniz: Eticaret Siteniz İçin Etkili SEO İpuçları

Müşteri Hizmetleri İçeriklerini Hazırlama

Eticaret sitelerinde olmazsa olmaz bazı başlıklar vardır. İade ve iptal koşullarınız, müşteri bilgilerinin güvenliğini, gizliliğini sağladığınız, 3. kişilerle paylaşmadığınız gibi bilgilere muhakkak sitenizde yer vermelisiniz. Bu başlıkların yanı sıra satış öncesi ve satış sonrası hizmetlerinizi mümkün olduğunca detaylandırmanız da avantajınıza olacaktır. Siteye üye olmak, kargo gönderimleri konusunda izlediğiniz yol, verdiğiniz teknik destek ve varsa satış sonrası hizmetlerinize de bu alanda yer verebilirsiniz. Bu metinleri sabit olarak sitenizde göstermeniz ziyaretçilerinize güven verecektir.

Eticarette Müşteri Hizmetlerinin Önemi

Uygun Ödeme Türleri Belirleme

Satışlarınıza dair ödemeleri hangi kanallarla alacağınızı belirlemelisiniz. Sadece kredi kartı ya da sadece havale-eft ödeme seçeneği sınırlayıcı olacaktır.

Kredi Kartı ile Ödeme Alma

Sitenize kredi kartı ile ödeme seçeneği ekleyebilmeniz için Limited, Anonim ya da Şahıs Şirketi sahibi olmanız gereklidir. Günümüzde artık birçok banka kredi kartına taksit yapmak daha pratik bir hale gelmiştir. Tercihinize göre tek tek taksit yapmak istediğiniz her bankayla anlaşıp sanal pos entegrasyonlarını sağlayarak bu bankalara taksit seçeneğini müşterilerinize sunabilirsiniz. Tabbi her banka ile ayrı ayrı anlaşma yapmanız beraberinde size maliyetler getirecektir. Tüm bankalara taksit yapmak istiyorsanız daha pratik bir çözüm olarak İyzico, Paytr, Paynet gibi ödeme altyapıları da kullanabilirsiniz. Bu firmalar bankalarla anlaşma yaparak ödeme altyapılarını kendilerinde barındırmakta ve bir tek kendileriyle anlaşma yapmanız halinde tüm bankalara kredi kartı ile ödeme altyapısını kullanımınıza sunmaktadır. Yıllık sabit bir ücretleri olmadığından birebir banka ile çalışmanıza göre fiyat avantajı vardır ve tüm kredi kartlarına taksit yapabileceğinizden ötürü müşterinize de olaylık sağlamış olursunuz.

Havale-Eft ile Ödeme Alma

Kredi kartı kullanmayı tercih etmeyen müşterileriniz için bulunması gereken bir seçenektir. Muhakkak şirketinize ait hesap bilgilerinizi sisteme girerek havale-eft ile ödeme alabilirsiniz. Hatta bu ödeme türüne ufak bir indirim tanımlayarak tetikleyici bir etki de yaratabilirsiniz.

Kapıda Ödeme ile Ödeme Alma

Alternatif bir seçenek gibi düşünülebilir. Bazı ürünler kapıda ödeme ile teslimata uygun olmayabilir elbette; ancak bir çok ziyaretçi kart bilgilerini sanal ortamda vermek istemeyebilir. Farklı bir eticaret sitesinden yaptığı bir önceki alışverişinde yaşadığı olumsuz bir deneyimden ötürü ürünü görmeden ödeme yapmak istemeyebilir. Bu konu elbette sizin kararınıza kalmıştır. Bu ödeme türüne uygun ürünler satıyorsanız alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Eticaret Sitelerinde Ödeme Çözümleri

Uygun Kampanya Türleri Belirleme

Kampanyalar, potansiyel müşteriler için her zaman ilgi çekici olmuştur. Sitenizde dönem dönem belli kampanyaları kullanarak satış hacminizi arttırabilirsiniz.

Belli Bir Limit Üzerine Ücretsiz Kargo

Sitenizden yapılacak alışverişlere belli bir limit koyarak, bu tutar ve üzerindeki siparişlere ücretsiz kargo kampanyası yapabilirsiniz. Bu kampanyada ziyaretçilerinizi kargoyu tamamlamak için daha çok ürün almaya yönlendirebilirsiniz.

Ürüne Ücretsiz Kargo

Belli ürünler için ücretsiz kargo tanımlaması yapabilirsiniz. Bu ürünleri sitenizin belli bir alanında göstererek bu ürünlerin satışını hızlandırabilirsiniz. Özellikle elinizde tek tek kalmış ve devamı gelmeyecek ürünlerinizi de bu yolla eritebilirsiniz.

Ürün İndirimi

Sitenizdeki belli ürün grupları ya da belli ürünlere özel indirim tanımlayabilir, bu ürünlerinizin satışını hızlandırabilirsiniz. Özellikle sezon sonu indirimleri eticaret alanında büyük ilgi çekmektedir. Dilerseniz sitenizde İndirim alanını hep sabit tutabilir ve bu ürünleri bu alanda sergileyerek ziyaretçilerinize sunabilirsiniz. İlgi çeken bir ürününüzde kısa dönem bir indirim kampanyası yaparak ve bunu duyurarak indirimli ürünlerle site ziyaretçi trafiğinizi de arttırabilirsiniz.

Sepette İndirim

Sepette anında indirim de siparişi tetikleyen bir unsurdur. Bu kampanyaları 2 ya da 3 üründe de yapabilirsiniz. 3 ürün alışverişinde sepette %20 indirim gibi. Böylelikle ziyaretçinizi alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.

İlk Alışveriş İndirimi

Özellikle yeni açılan bir eticaret sitesine sahipseniz, hem üye kazanmanız; hem de trafiğinizi arttırmanız açısından faydalı bir yöntemdir. Kullanıcılarınızın ilk alışverişine özel bir indirim sağlamanız müşteri deneyimi ve geri dönüşü açısından da size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Eticarette Başarıya Ulaştıracak Pazarlama Yöntemleri

Uygun Reklam Türleri Belirleme

Her ticari alanda olduğu gibi bir eticaret sitesinde de tanıtım yapmak oldukça önemlidir. Elbette eticaret gibi bir sanal mağaza yönetirken reklam maliyetleri fiziki mağazaya göre hem daha uygun maliyetlidir; hem de daha çok çeşit sunmaktadır. Kısaca bahsettiğimiz reklam türlerinden kendinize en uygun ve en çok fayda sağlayacak olanları tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Özellikle Instagram ve Facebook üzerinde bu reklamları görebilecek ciddi sayıda bir hedef kitle bulunmaktadır. Satışını yaptığınız ürünün kullanıcısı olan hedef kitleyi belirtilen kriterlerde seçerek, reklamlarınızı doğru bir kitleye ulaştırabilirsiniz. Ziyaretçinizin artması, site trafiğinizin artması ve beraberinde potansiyel müşterinizin de artması demektir. Ek olarak reklamlarınızın bu kullanıcılara gösterimi de marka bilinirliğiniz açısından da faydalı olacaktır.

Google Reklamları

İnternet üzerinde çok aranan spesifik ürünlerin satışını yapıyorsanız Google Ads kelime reklamlarını da kullanabilirsiniz. Aranan kelimede verdiğiniz bütçe doğrultusunda Google reklamlarınızı gösterecek ve sitenize ziyaretçiler gelmesini sağlayacaktır.

Yine Google aracılığıyla kullanabileceğiniz Yeniden Pazarlama reklamları sayesinde de sitenize giriş yapan ziyaretçilerinizin farklı sitelerde de reklamınızı görmesini ve yeniden sitenize giriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer Dijital Reklam Türleri

Bu reklam türü son yıllarda global düzeyde gelişen Influencerlar aracılığıyla yapılmaktadır. Takipçi sayısı fazla olan, kaliteli ve özgün içerik üreten, sattığınız ürüne uygun olan bir Influencer ile irtibata geçerek sayfasında tanıtımınızı yapması için koşulları öğrenebilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Eticarette Başarıyı Yakalamak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Satış Öncesi ve Sonrası Müşteri Desteğinin Kalitesi

Potansiyel müşterilerinizin bir ürünü satın almadan önce bazı bilgiler edinmek istemeleri normal bir durumdur. Tüm detayları sitenizde verseniz dahi ek bir durum içeren bir konu olabilir. Bir müşterinizin kargo adresi ya da ürünle ilgili özel bir durumu olabilir ve bu durum hakkında net bilgi almadan sipariş vermek istememesi de normal karşılanabilir. Satış öncesinde bu soruları mümkün olduğunca hızlı yanıtlayın ve hızlı çözümler sunun. Mümkünse sitenize bir canlı destek yazılımı entegre edin ve çalışma saatleriniz dışında da olsa en hızlı sürede yanıt vermeye çalışın. Emin olun bu konuya gösterdiğiniz özen, ziyaretçileriniz tarafından da farkedilecek ve sizi diğer firmalardan ayıran önemli noktalardan biri olacaktır.

Satış sonrasında da bu desteğinizi sürdürün. Örneğin kargo ile ilgili sorun yaşayan bir müşterinize, sorun her ne kadar sizden kaynaklanmasa dahi destek olmanız artı bir puandır. Bir defa sipariş veren bir kullanıcının tekrar tekrar müşteriniz olmasını sağlamak, sizin ilginiz ve özeniniz sayesinde olabilir.

Ulaşılabilir Olma, Hızlı Geri Dönüşler

Her ne kadar sanal bir platform yönetiyor olsanız da gerçek olmaya gayret göstermelisiniz. Eticaret sitenizden bütün irtibat bilgilerinizi kaldırmak, ufak bir sorun yaşayan müşterinizin, artık büyük bir sorun yaşamasına sebep olacaktır. Kargo verilişleri, sorulan sorular konusunda şeffaf olmaya özen gösterin. Sizden kaynaklanmayan hatalarda dahi yardımcı olmaya çalıştığınızı göstermek size bir zarar değil; aksine memnuniyet olarak dönecektir. Unutmayın, müşteri desteğinde üslup herşeydir. Çok büyük sorunları bile çözümleyebilmenizi sağlar, çünkü hizmet anlayışınız takdir toplar.

Doğru Analizlerle Eticaret Sitenizi Yönetme

Sitenize eklediğiniz veriler kadar bu geri dönüşleri takip etmeniz de size umduğunuzdan daha çok fayda getirecektir. Yukarıda bahsettiğimiz içerik konusunda gösterdiğiniz özeni sadece sitenizin ilk kurulumunda değil, her zaman göstermelisiniz. İçeriklerinizi düzenli takip etmeli, özgün metinler eklemeye devam etmeli ve sitenizin güncel kalmasına özen göstermelisiniz. Müşterilerinizden ya da ziyaretçilerinizden gelen geri dönüşleri takip edip doğru analiz ederek, iyileştirme çalışmalarınızı yapmalısınız. Google Analytics kullanarak ziyaretçi trafiğinizdeki eğilimleri takip etmeli, daha çok ilgi çeken alanları ve eksiğiniz olduğunu düşündüğünüz alanları belirleyerek, bu kısımlara ağırlık vermelisiniz.

13/11/2020

İlgini Çekebilir:

29/12/2021
E-ticaret mağazası açmayı düşünüyorsunuz ilk olarak mağazanıza en uygun e-ticaret paketini seçmeniz gerekir. Farklı paket içeriklerine sahip olan hazır eticaret sistemlerinde yıllık, aylık, tek seferlik, $ ya da ₺ seçene... Devamı
27/12/2021
İnternet kullanımının ve online sipariş vermenin yaygınlaşması, fiziksel mağazalara olan talebi önemli ölçüde azalttı. Son birkaç yılın alışveriş raporlarına detaylı olarak baktığımızda internet alışverişinin yaş ortalam... Devamı
27/05/2021
Seo çalışması internet üzerinde yayın yapan ve sektörü ne olursa olsun her siteye uygulanması gereken bir çalışmadır. Siteniz kurumsal bir tanıtım sitesi de olsa, ürün satışı yaptığınız bir eticaret sitesi de olsa doğru ... Devamı
25/05/2021
Türkiye'nin perakende sektöründe oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan Nebim yazılım ile eticaret sitenizi kolayca entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, Clouds Eticaret Yazılımı ile Nebim V3 kullanıcıları ara... Devamı