E-ticaret Satışlarını Instagram ile Arttırmak İsteyenlere Öneriler

Sosyal medyanın gücü artık günümüzde tartışılmaz bir gerçek. İşletmeler de sosyal medyayı daha etkin kullanmaya ve buradan faydalar sağlamaya çalışıyor. Instagram da sosyal medyanın en güçlü aktörlerinden.

Peki bir eticaret sitesi Instagram ile satışlarını çok yüksek oranda arttırabilir mi? Bizce çok kesin bir şekilde "evet". Bu yazımızda Instagram ile ilgili önerilerimizi bulabilirsin.

E-ticaret Satışlarını Instagram ile Arttırmak İsteyenlere Öneriler

Instagram hesabının genel kontrolünü yap

Instagram profilini ziyaret eden bir kullanıcı, hangi ürün ya da servisleri sattığını çok rahat bir şekilde anlayabilmelidir. Instagram profilinde ve akışında ürünlerin ile ilgili bol ve dikkat çekici gönderiler bulunmalıdır. Ayrıca e-posta, telefon ve fiziki adres ve şehrini de Instagram profilinde göstermelisin.

Onbinlerce satın alınmış takipçiye nazaran 1000 tane gerçek takipçi daha iyidir.

Sakın takipçi satın alarak Instagram hesabını berbat etme! Profilinde 200.000 takipçi görünmesi inandırıcı olmadığı gibi gerçek kullanıcılardan da zamanla uzaklaşmana sebep olur. Bu yüzden özgün, ilgi çekici ve kaliteli görsellerden oluşan gönderiler sunmalı ve bunları doğru etiketle yayınlamalısın. Biraz sabır ve emeğin sonucunda gerçek takipçilere sahip olacaksın. 200.000 sahte takipçin olacağına 1000 tane gerçek takipçin olması daha iyidir!

Gönderilerinin sayısından ziyade gönderilerinin içeriği, kalitesi ve dikkat çekiciliği önemlidir.

Hergün 5 tane sıradan gönderi paylaşmana gerek yok, hergün ya da iki günde bir özenerek hazırladığın bir gönderiyi paylaşman senin için daha iyi olacaktır.

Ürünlerini özgün bir şekilde fotoğrafla ve kısa, dikkat çekici bir içerikle paylaş

Ürününe ait fotoğrafları açık havada, gün ışığında ve bir modelle çekmeni öneriyoruz. Instagram'da model ve modelin yüzü görünür şekilde çekilmiş fotoğraflar daha çok ilgi çekiyor. Ürüne ait açıklamanı kısa ve öz yapmalısın. Gönderini ziyaret eden kullanıcı kısa bir göz atma ile ürünün tüm detayına sahip olmalıdır. Gönderi altına da ürününe ve o günün koşullarına uygun 5-6 etiket girmelisin. Etiket sayısının az olması da önemli bir detay; lakin fazla etikete sahip gönderiler spam olabiliyor.

Sattığın ürünler haricinde de gönderiler üret

Devamlı ürün paylaştığında hesabın sıkıcı hale gelebilir. Bu yüzden ürünlerinin dışında da özel gönderiler üretmelisin. Mesela her hafta bir şehir fotoğrafı paylaşabilir ve "Günaydın Ankara" şeklinde bir gönderi oluşturabilirsin. Veya önemli bir futbol maçı gününde  "İyi oynayan kazansın" gibi esprili bir gönderi oluşturabilirsin.

Instagram reklamlarını kullan

Ürün gönderilerin için Instagram reklamlarını kullanarak takipçin olmayan birçok kullanıcıya ulaşabilirsin. Reklamları oluştururken cinsiyet, yaş, yaşadığı şehir gibi demografik özellikleri belirtip sadece ürünün ile ilgilisi olabilecek Instagram kullanıcılarına reklamlarını gösterebilir, bu sayede hem yeni takipçiler edinir hem de ürünlerinin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsin.

Instagram hesabına gerekli emeği verip, sabırlı olursan Instagram eticaret sitenin en büyük destekçisi olabilir.

Eğer bu konularla uğraşamam diyorsan da, profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsin.

07/09/2019

İlgini Çekebilir:

03/04/2020
Eticarete başlarken öncelikli olarak e-ticaret altyapını seçmelisin. E-ticaret yazılımı için firma seçerken en basit yoldan firmanın referanslarını inceleyebilirsin. Firmanın tecrübesi, e-ticaretteki işleri sana güven ve... Devamı
29/03/2020
Eticarete başladın ve ürünlerini internet üzerinden satıyorsun... Peki herşey yolunda mı? Ya da satışlarını arttırmak ister misin? Bu yazımızda e-ticaret sitenin daha da başarılı olması için önerilerimizi paylaşacağız. ... Devamı
23/03/2020
E-ticaret siteni açmaya karar verdin ve ilk adımı nasıl atman gerektiğini belirlemen gerekiyor. Aklındaki ilk soru Hazır bir e-ticaret altyapısı mı kullansam; yoksa özel yazılım bir e-ticaret çalışması mı yaptırsam? ... Devamı
20/03/2020
E-ticaret siteleri için ödeme çözüm ve altyapısı sunan ve Türkiye'de ciddi oranda e-ticaret sitesine servis veren Iyzico bugün Instagram üzerinden üye iş yerlerini sevindirecek bir haber verdi. Buna göre üye iş yerler... Devamı