• 0(312) 963 15 01

  E-ticaret Sitende Sepetinde Ürün Bekleten, Siparişi Yarım Bırakan Müşterin Çok mu?

  E-ticarete başladın, ürünlerini ekledin ve altyapını hazır hale getirdin. Sipariş de alıyorsun ama sepetinde ürün bekleten, siparişini yarıda bırakan bir çok müşterin varsa aşağıdaki olasılıkları düşünmeli ve bu konularda iyileştirmeler yapmalısın.

  E-ticaret Sitende Sepetinde Ürün Bekleten, Siparişi Yarım Bırakan Müşterin Çok mu?

  Elbetteki tüm bu yarım kalan siparişler seninle ilgili olmayabilir, ama yine de senin ve sisteminle ilgili olabilecek aşağıdaki durumları gözden geçirmelisin :)

  Sürpriz ek ücretler

  Kullanıcılar ürün haricinde çıkacak ek masraflardan pek hoşlanmazlar. Örneğin 50TL'lik bir alışverişte 10TL kargo ücreti ödemeyi kimse istemez. Ya da ekstra vergi, sigorta gibi ek ücretleri de kullanıcılarınıza dayatmak siparişlerlerini yarıda bırakmalarına yol açar. İlla ki kargo ücreti ya da bu şekilde ek masraflar çıkacaksa da mutlaka bu ücretleri ürün inceleme sayfasında belirt; sonrasında kullanıcılarına sürpriz olmasın.

  Güven duygusu

  Eticaret sitenin kullanıcılarına güven vermesi belkide eticaretin ilk şartı. Bu yüzden sitende bulunan ödeme sistemlerinin, kişisel bilgilerin güvenliği gibi konularda mutlaka kullanıcılarının içini rahatlatmalısın. Müşterilerin güven duymaz ise siparişlerini tamamlamazlar. Kullandığın SSL sertifikasını belirtmeli, iletişim bilgilerin eksiksiz olarak sitende görünmeli ve müşteri hizmetleri birimine ulaşımın kolay olduğunu göstermelisin.

  Karışık sepet sayfası

  Altyapının sepet sayfası anlaşılır, net ve kolay kullanılabilir olmalı. Sepetteki ürünlerin adetini arttırmak, azaltmak, silmek ve yenisi eklemek kolay olmalı. Eğer ki kullanıcın sepette bunalırsa, siparişi tamamlamaz.

  Yavaş siteler

  Günümüzde internetin temeli artık hız. Eğer siten yavaş işliyorsa kullanıcıların siparişlerini tamamlamayı beklemeyebilir ve sitenizden kaçabilirler.

  Mobil uyum

  Eticaret siten mobil uyumlu olmalı. Bir ziyaretçin tablet ya da akıllı telefonundan sipariş verirken mobil uyumlu sayfalara denk gelmez ise, sepet sayfasında siparişini yarıda bırakabilir. Unutma, günümüzde tüketiciler çoğunlukla özel işlerinde mobil cihazlardan internete erişmekte.

  İletişime geçememek

  Bir kullanıcı sepetini hazırlayıp, sana e-posta atabilir ve aklına takılanları sorabilir. Eğer bu iletileri cevaplamakta geç kalırsan, tüketici bu alışverişi başka bir siteden sağlayabilir. O yüzden sana gelen iletileri hızlıca cevaplamalı, telefon ile gelen aramaları da kullanıcıyı mutlu edecek şekilde cevaplamalısın.

  Kalitesiz görüntüler

  Kullanıcılar hareketli, sağdan soldan çıkan ikon ya da görüntülerden hoşlanmazlar. O yüzden eticaret sitende bu tip, zıplayan telefon, hemen al gibi görüntü kirliliğine yol açacak görsellerden uzak durmalısın. Siten net, anlaşılır olmalıdır. Elbetteki makul düzeyde, kullanıcıyı yormayan "Hemen Al", "Bugün Sipariş Verin, Kargo Ücretsiz" gibi Call to Action (İşleme çağır) eylemleri kullanabilirsin. Önemli olan ziyaretçinin dikkatini dağıtmaman ve rahatsız etmemen.

  Peki sepetinde ürün bırakan kullanıcılarını sonrasında nasıl sipariş vermeye yönlendirebilirsin? Cevabı merak ediyorsan bu yazımız tam sana göre:
  Üye Sepetlerinin Analizini Yapmalısın

  12/01/2016

  İlgini Çekebilir:

  28/08/2020
  Eticarete başlamaya karar verdin ama karşına çıkan eticaret paketlerinden hangisini seçmen geerektiği konusunda kararsız isen bu yazımız tam sana göre. Hazır e-ticaret yazılımları genellikle 3-4 civarında özelliklerine... Devamı
  19/05/2020
  Günümüzde e-ticaret konusu içerisinde çokça adını duyduğumuz XML Entegrasyonu konusunda kafanız mı karışık? Tam olarak ne işe yaradığını anlayamıyor musunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Öncelikle XML ile başka... Devamı
  12/05/2020
  Belirli kriterler dahilinde şirketler yavaş yavaş efaturaya geçiyor, önümüzdeki yıllarda ticari faaliyetlerini sürdüren tüm işletmeler efaturaya geçmiş olacaklar. Kimi şirketler ise zorunlu olmadıkları halde maliyet ... Devamı
  09/05/2020
  Eticaret siteleri artık her sektör için hayatımızın içerisinde yer alıyor. Rutin alışveriş alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız artık sadece yakın çevremizde bulabileceklerimizle sınırlı değil; bir çok online siteye ulaşabi... Devamı