E-ticaret Sitende Sepetinde Ürün Bekleten, Siparişi Yarım Bırakan Müşterin Çok mu?

E-ticarete başladın, ürünlerini ekledin ve altyapını hazır hale getirdin. Sipariş de alıyorsun ama sepetinde ürün bekleten, siparişini yarıda bırakan bir çok müşterin varsa aşağıdaki olasılıkları düşünmeli ve bu konularda iyileştirmeler yapmalısın.

E-ticaret Sitende Sepetinde Ürün Bekleten, Siparişi Yarım Bırakan Müşterin Çok mu?

Elbetteki tüm bu yarım kalan siparişler seninle ilgili olmayabilir, ama yine de senin ve sisteminle ilgili olabilecek aşağıdaki durumları gözden geçirmelisin :)

Sürpriz ek ücretler

Kullanıcılar ürün haricinde çıkacak ek masraflardan pek hoşlanmazlar. Örneğin 50TL'lik bir alışverişte 10TL kargo ücreti ödemeyi kimse istemez. Ya da ekstra vergi, sigorta gibi ek ücretleri de kullanıcılarınıza dayatmak siparişlerlerini yarıda bırakmalarına yol açar. İlla ki kargo ücreti ya da bu şekilde ek masraflar çıkacaksa da mutlaka bu ücretleri ürün inceleme sayfasında belirt; sonrasında kullanıcılarına sürpriz olmasın.

Güven duygusu

Eticaret sitenin kullanıcılarına güven vermesi belkide eticaretin ilk şartı. Bu yüzden sitende bulunan ödeme sistemlerinin, kişisel bilgilerin güvenliği gibi konularda mutlaka kullanıcılarının içini rahatlatmalısın. Müşterilerin güven duymaz ise siparişlerini tamamlamazlar. Kullandığın SSL sertifikasını belirtmeli, iletişim bilgilerin eksiksiz olarak sitende görünmeli ve müşteri hizmetleri birimine ulaşımın kolay olduğunu göstermelisin.

Karışık sepet sayfası

Altyapının sepet sayfası anlaşılır, net ve kolay kullanılabilir olmalı. Sepetteki ürünlerin adetini arttırmak, azaltmak, silmek ve yenisi eklemek kolay olmalı. Eğer ki kullanıcın sepette bunalırsa, siparişi tamamlamaz.

Yavaş siteler

Günümüzde internetin temeli artık hız. Eğer siten yavaş işliyorsa kullanıcıların siparişlerini tamamlamayı beklemeyebilir ve sitenizden kaçabilirler.

Mobil uyum

Eticaret siten mobil uyumlu olmalı. Bir ziyaretçin tablet ya da akıllı telefonundan sipariş verirken mobil uyumlu sayfalara denk gelmez ise, sepet sayfasında siparişini yarıda bırakabilir. Unutma, günümüzde tüketiciler çoğunlukla özel işlerinde mobil cihazlardan internete erişmekte.

İletişime geçememek

Bir kullanıcı sepetini hazırlayıp, sana e-posta atabilir ve aklına takılanları sorabilir. Eğer bu iletileri cevaplamakta geç kalırsan, tüketici bu alışverişi başka bir siteden sağlayabilir. O yüzden sana gelen iletileri hızlıca cevaplamalı, telefon ile gelen aramaları da kullanıcıyı mutlu edecek şekilde cevaplamalısın.

Kalitesiz görüntüler

Kullanıcılar hareketli, sağdan soldan çıkan ikon ya da görüntülerden hoşlanmazlar. O yüzden eticaret sitende bu tip, zıplayan telefon, hemen al gibi görüntü kirliliğine yol açacak görsellerden uzak durmalısın. Siten net, anlaşılır olmalıdır. Elbetteki makul düzeyde, kullanıcıyı yormayan "Hemen Al", "Bugün Sipariş Verin, Kargo Ücretsiz" gibi Call to Action (İşleme çağır) eylemleri kullanabilirsin. Önemli olan ziyaretçinin dikkatini dağıtmaman ve rahatsız etmemen.

Peki sepetinde ürün bırakan kullanıcılarını sonrasında nasıl sipariş vermeye yönlendirebilirsin? Cevabı merak ediyorsan bu yazımız tam sana göre:
Üye Sepetlerinin Analizini Yapmalısın

12/01/2016

İlgini Çekebilir:

03/04/2020
Eticarete başlarken öncelikli olarak e-ticaret altyapını seçmelisin. E-ticaret yazılımı için firma seçerken en basit yoldan firmanın referanslarını inceleyebilirsin. Firmanın tecrübesi, e-ticaretteki işleri sana güven ve... Devamı
29/03/2020
Eticarete başladın ve ürünlerini internet üzerinden satıyorsun... Peki herşey yolunda mı? Ya da satışlarını arttırmak ister misin? Bu yazımızda e-ticaret sitenin daha da başarılı olması için önerilerimizi paylaşacağız. ... Devamı
23/03/2020
E-ticaret siteni açmaya karar verdin ve ilk adımı nasıl atman gerektiğini belirlemen gerekiyor. Aklındaki ilk soru Hazır bir e-ticaret altyapısı mı kullansam; yoksa özel yazılım bir e-ticaret çalışması mı yaptırsam? ... Devamı
20/03/2020
E-ticaret siteleri için ödeme çözüm ve altyapısı sunan ve Türkiye'de ciddi oranda e-ticaret sitesine servis veren Iyzico bugün Instagram üzerinden üye iş yerlerini sevindirecek bir haber verdi. Buna göre üye iş yerler... Devamı