E-ticaret Sitenin Satışlarını Google Adwords ile Arttırabilirsin

E-ticaret siteni büyük bir hevesle oluşturdun, ürünlerinin girişi tamamladın ve sipariş almaya başladın. Organik arama ve çevre müşteri grupların haricinde yeni kitlelere ulaşmak için bir çözüm arıyorsan, biz sana en verimli reklam türü olan Google Adwords'ü kısaca anlatmaya çalışalım.

E-ticaret Sitenin Satışlarını Google Adwords ile Arttırabilirsin?

Hiç kuşku yok ki, internet üzerindeki en verimli reklam türü Google Adwords arama reklamları. Kısaca Google Adwords, organik arama sonuçlarının üstünde ve sağında yer alan reklamlardır. Google Adwords ile sattığın ürünü Google'dan aratan bir kişi, direk senin ürününe erişebilir. Burada anahtar kelimeye verdiğin teklif yani TBM (Tıklama Başı Maliyet), anahtar kelime puanın gibi etkenler Google Adwords reklam sıralamasında pozisyonunu belirleyen temel faktörlerdir.

Bunun haricinde reklamında kullandığın başlık ve detaylar, bölge seçimi gibi bir çok unsur detaylıca incelenmeli ve ayarlanmalıdır.

Aşağıdaki başlıklar Google Adwords'e yeni başlayanlar için bilgilendirici bir kaynak olabilir:

Doğru Kampanya

Google Adwords reklamları 1 başlık ve 2 satırdan oluşmaktadır. E-ticaret sitene yönlendireceğin bu metinleri iyi düşünüp, doğru hazırlamalısın. Örneğin Iphone 6 Plus satan bir siten varsa, kampanyanın linki eticaret sitenin ana sayfası değil, direk ürünün sayfasına yönlenmelidir.

Başlık ve metinlerde de rakiplerinden öne çıkacak dokunuşlar yapmalısın. Aynı gün kargo, ücretsiz kargo, %20 indirim ya da peşin fiyatına taksit gibi tüketicileri memnun eden özelliklerini kampanyada belirtmelisin. Konu ile ilgili Google'ın resmi kaynaklarından başarılı metin reklamlar yaratma makalesini inceleyebilirsin.

Doğru bütçe, doğru TBM (Tıklama başı maliyet)

Kampanyanız için günlük ve aylık bir bütçe belirlemelisin. Bu bütçeyi rakiplerini analiz ederek, onlara yakın ya da daha fazla olarak belirlemelisin.

Tıklama başı maliyet ise, belirlediğin anahtar kelimeye vereceğin en yüksek tıklama ücret teklifidir. Örneğin iphone 6 anahtar kelimesine 1TL teklif verebilirsin. Bu durumda tıklama başına ücret maksimum 1TL olacaktır.

Günlük bütçemizin 100TL olduğunu varsayarsak, günde yaklaşık 100 tıklama elde edersin. Ancak 1TL'lik teklif ile reklam sıralamasında ilk 3 sıraya girmen pek mümkün olmayabilir. Anahtar kelime için senden yüksek teklif veren rakiplerin senin reklamlarının üzerinde çıkacaklardır. (Bu aşamada kelimenin kalite puanı da etki edecektir; bir sonraki başlığımızda inceleyeceğiz.)

Burada karar vermen gereken nokta şu: Bol tıklama ile daha fazla ziyaretçi mi, yok sa daha az tıklama ile daha yüksek sıralarda görünmek mi? Bunun cevabına göre, bütçe ve TBM'ni belirlemelisin.

Kalite Puanı

Kalite puanı Adwords'ün senin reklamlarda kullandığın kelimelere verdiği puandır. Bu puanı belirlerken, anahtar kelimenin reklamının yönlendirdiği sayfa ile olan alakası, kampanyanda geçen kelimeler ile ilişkisi gibi verilere göre belirler. Kalite puanı en az 7 olursa, ilgili kelimeden daha fazla verim sağlarsın.

Tam kesin rakamlar olmasada anahtar kelime puanı 7 ya da üzeri olan ve TBM'si 1TL olan bir kelime, puanı 4 olan ve TBM'si 1,5TL olan bir kelimeden daha önde çıkabilecektir.

Bölge Seçimi

Hangi şehirlerdeki kitleye ulaşmak istiyor sun? Tüm Türkiye'ye servis veren bir e-ticaret siten varsa, Türkiye genelinde reklamlarını yayınlatabilirsin. Ancak yerel bir işletme iseniz, ve hizmet ve ürünlerin sadece o bölgeye sunuluyorsa, o zaman mutlaka şehir(ler) belirterek reklamını yayınlatmalısın. Örneğin sadece Ankara'ya dağıtım yapan bir e-ticaret siten varsa, reklamlarının hedefi sadece Ankara olmalıdır.

Sürekli Takip, Dönüşüm İnceleme ve Analiz

Kampanyanı en az 3 günde bir kontrol ederek - bizce hergün :) - anahtar kelime sıranı, rakiplerini sürekli gözetleyerek gerekli iyileştirmeleri yapmalısın.

Ayrıca Adwords'ün verdiği dönüşüm servisi ile hangi kelimen hedefe ulaşmış, satış sağlamış inceleyebilir, uzun vade de getiri getirmeyen kelimeleri kaldırabilirsin.

Kaynakça: (İNAJANS Blog) Yeni Başlayanlara Google Adwords Önerileri

14/01/2016
Yeniliklerden haber almak için beğen:
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Blog'a Dön