E-Ticarette Yeniden Hedeflemeyi (Retargeting) Keşfederek Reklamlarını Yönet

Bir e-ticaret siten var ve ürünlerini online mağazan üzerinden satıyorsun. Bazı müşteriler tam da hedeflediğin gibi, sitene geliyor, ürünü inceliyor, sepetine ekliyor ve ardından satın alma işlemini tamamlayarak siparişini veriyor, harika değil mi? 

Kadınların Online Alışveriş Alışkanlıkları

Peki ya en son aşamaya gelip satın alma işlemini gerçekleştirmeden e-ticaret sitenden ayrılan potansiyel müşterilerinin oranı nedir? Müşterilerinin siparişlerini tamamlamadan sitenden ayrılmasını bir çok sebebi olabilir, örneğin o an farklı bir işi çıkmış ve sayfadan ayrılmak zorunda kalmış olabilir ya da alacağı ürün ile ilgili kararsızlık yaşıyor olabilir ya da sadece biraz ertelemeyi düşünmüş olabilir. 

E-ticaret siteleri için satın almadan çıkan müşteri profilleri çok kritik bir öneme sahiptir ve onları geri kazanabilmek de bir o kadar kıymetlidir. 

İşte tam da bu noktada çevrimiçi reklamcılıkta karşına çıkacak olan yeniden hedefleme (Retargeting) yöntemi sana ihtiyacın olan geri dönüşümleri sağlayarak kaybettiğini düşündüğün müşterileri tekrar sitene çağırarak onları satın alma işlemini tamamlaması için teşvik etmeni sağlar. 

Peki yeniden hedefleme (Retargeting) yöntemi nasıl çalışır? 

Yeniden hedefleme; örneğin bir e-ticaret sitesine giriş yapmış ziyaretçinin davranışlarını; ziyaretçinin ilgilendiği ürün ya da kategorileri, siteye üye olup olmadığını ya da sepetine attığı ürünleri satın alıp almadığını vs... ziyaretçinin tarayıcısına cookie (çerez) atarak takip eden ve ardından ziyaretçinin girdiği site ya da sosyal medya platformlarında reklam verenin belirlediği hedef kitleye uyması halinde ziyaretçi ile eşleştirerek reklam verenin uygun reklamını ziyaretçiye gösterir. En temel amaç ise siteni ziyaret eden kullanıcıları alıcılara dönüştürmektir.

Bunun için yapman gerekense çok basit, öncelikle reklam yayınladığın platform sana çok ufak bir kod/piksel verecek (bu kodu alırken hedef kitle belirlemesi de yapabilirsin) bu kodu, sitene yerleştir, evet bu kadar basit, bu aşamadan sonra artık kod çalışmaya başlar ve potansiyel müşterileri gerçek kullanıcılara dönüştürebilmek için onları satın almaya teşvik eder.

Reklamlarında yeniden hedeflemeyi kullanırken hazırlayacağın kampanyalarda daha ikna edici olabilmek için, ziyaretçilerine özel reklamlarında indirim ya da kampanya sunman onları alıcıya dönüştürme esnasında oldukça etkili olacaktır, ancak indirim ve kampanya konusunda çok dikkatli olman lazım, çünkü sürekli indirim ve kampanya sunuyor olarak hatırlanmak kullanıcılar gözünde marka değerin açısından da değer kaybettirir, bu ikisi arasındaki fark işletmen için çok kritik bir önem taşımakta, o sebeple kampanya pazarlama stratejilerini çok dikkatlice planlamanı öneririz. 

Yeniden hedefleme ile hedeflerine çok daha emin adımlarla ilerleyebileceğini gördün, şimdi hedeflerini ve hedef kitleni doğru ve gerçekçi bir şekilde analize başlamanın tam zamanı. 

07/09/2017

İlgini Çekebilir:

03/04/2020
Eticarete başlarken öncelikli olarak e-ticaret altyapını seçmelisin. E-ticaret yazılımı için firma seçerken en basit yoldan firmanın referanslarını inceleyebilirsin. Firmanın tecrübesi, e-ticaretteki işleri sana güven ve... Devamı
29/03/2020
Eticarete başladın ve ürünlerini internet üzerinden satıyorsun... Peki herşey yolunda mı? Ya da satışlarını arttırmak ister misin? Bu yazımızda e-ticaret sitenin daha da başarılı olması için önerilerimizi paylaşacağız. ... Devamı
23/03/2020
E-ticaret siteni açmaya karar verdin ve ilk adımı nasıl atman gerektiğini belirlemen gerekiyor. Aklındaki ilk soru Hazır bir e-ticaret altyapısı mı kullansam; yoksa özel yazılım bir e-ticaret çalışması mı yaptırsam? ... Devamı
20/03/2020
E-ticaret siteleri için ödeme çözüm ve altyapısı sunan ve Türkiye'de ciddi oranda e-ticaret sitesine servis veren Iyzico bugün Instagram üzerinden üye iş yerlerini sevindirecek bir haber verdi. Buna göre üye iş yerler... Devamı