• 0(312) 963 15 01

  Fiziksel Dükkan mı, E-ticaret mi?

  Günümüz dünyasında fiziksel bir dükkandan ürün satışı yapmanın eksileri artıralarının önüne geçmeye başladı!

  Yükselen kira ve depolama masrafları, personel giderleri, insanların fiziki dükkanlara uğrama alışkanlıklarının değişmesi gibi nedenlerle artık e-ticaret ciddi bir ihtiyaç haline geldi.

  Fiziksel Dükkan mı, E-ticaret mi?

  Aynı ürünün hem fiziksel bir dükkanda, hem de bir e-ticaret sitesinde satıldığını düşünelim. Bir e-ticaret sitesinde satılan ürünün kira, stopaj, fatura ve fazla personel giderleri olmadığı için aynı ürünü internette daha uygun fiyata bulabilmekteyiz. Hal böyle olunca, insanlar da fiziksel dükkanlar yerine internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Yeri gelmişken tüketicilerin sıkı bir araştırma sonucunda ürün alımı yaptığını da hatırlatalım. Ek olarak internet üzerinden alışveriş yapmak insanlara zamandan da tasarruf sağlıyor.

  E-ticaret sitelerinden bir ürüne ait ücrete ulaşmak çok kolay olduğu için de, fiziki dükkanlar ürün fiyatlandırma konusunda e-ticaret siteleri ile rekabet edememeye başladılar.

  Çok satış yapan fiziksel mağazalar, kendi lokasyonu dışında daha fazla kitleye ulaşmak için de e-ticaret sitesi oluşturmakta. Bazılarının e-ticaret cirolarının fiziksel dükkanlarından fazla olduğunu söyleyebiliriz.

  Piyasa şartları gereği ve gideri çok fazla olan bazı fiziki dükkan işletmeleri, dükkanlarını kapatıp sadece e-ticarete yöneliyorlar.

  Günümüzde fiziksel dükkan mı, e-ticaret mi sorusunun cevabı bizce çok net! E-ticaret!

  Bir e-ticaret sitesinin ulaşabildiği kişi sayısı internet üzerindeki tüm tüketiciler iken, fiziksel dükkan sadece bulunduğu lokasyondaki tüketilere erişebiliyor. Fiziksel dükkanların bir kapanış saati varken, e-ticaret 7/24 tüketicilere ulaşabiliyor ve sipariş alabiliyor. Fiziki bir dükkanın ziyaretini hava durumu gibi etkenler olumsuz etkilerken, e-ticaret bunların hiçbirisinden etkilenmiyor.

  Bir eticaret sitesinin çok büyük bir destekçisi olduğunu da belirtmemiz gerekli: Sosyal Medya! Doğru ve aktif kullanılan sosyal medya hesapları ile e-ticaret sitesinin geliri ve siparişi çok ciddi oranda artacaktır. İyi bir e-ticaret siteniz olmasını istiyorsanız, sosyal medyayı es geçmemenizi de hatırlatalım.

  "Ben internetten alışveriş yapmam" lafı artık bitti. Eskilerde çok sıkça duyduğumuz bu sözcükler artık duyulmuyor oldu. Bütün bu nedenlerden e-ticaretin ürün satışı için elzem olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ürün satışı yapıyor ve bir e-ticaret sitesine sahip değilsen elini çabuk tutmanı öneririz.

  31/01/2020

  İlgini Çekebilir:

  28/08/2020
  Eticarete başlamaya karar verdin ama karşına çıkan eticaret paketlerinden hangisini seçmen geerektiği konusunda kararsız isen bu yazımız tam sana göre. Hazır e-ticaret yazılımları genellikle 3-4 civarında özelliklerine... Devamı
  19/05/2020
  Günümüzde e-ticaret konusu içerisinde çokça adını duyduğumuz XML Entegrasyonu konusunda kafanız mı karışık? Tam olarak ne işe yaradığını anlayamıyor musunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Öncelikle XML ile başka... Devamı
  12/05/2020
  Belirli kriterler dahilinde şirketler yavaş yavaş efaturaya geçiyor, önümüzdeki yıllarda ticari faaliyetlerini sürdüren tüm işletmeler efaturaya geçmiş olacaklar. Kimi şirketler ise zorunlu olmadıkları halde maliyet ... Devamı
  09/05/2020
  Eticaret siteleri artık her sektör için hayatımızın içerisinde yer alıyor. Rutin alışveriş alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız artık sadece yakın çevremizde bulabileceklerimizle sınırlı değil; bir çok online siteye ulaşabi... Devamı