Kadınların Online Alışveriş Alışkanlıkları E-Ticaret Sitene Nasıl Fayda Sağlar?

İnternet kullanıcılarının yüzlerce sanal mağazaya tek bir site üzerinden ulaşabilmesini, bu mağazalardan alışveriş yapabilmesini ve yaptığı alışverişlerden para kazanabilmesini sağlatan Avantajix.com'un paylaştığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle kadınların online alışveriş alışkanlıkları üzerine yapmış olduğu araştırmaların sonuçları özellikle hedef kitlesi kadınlar olan sanal mağaza sahipleri için oldukça fayda sağlar nitelikte. 

Kadınların Online Alışveriş Alışkanlıkları

Araştırmaların sonuçlarına göre, kadınların yüzde 60’ı internetten alışveriş yapıyor ve bu oran 25-34 yaş grubu aralığındaki kadınlarda yüzde 70’lerin üzerine çıkıyor. Kadınlar ayda ortalama bir saat 54 dakikalarını online alışveriş yaparak geçiriyor.

Kadınların online alışverişte başlıca tercihleri giyim oluyor ve son trendleri yakından takip ediyorlar, kadınların yüzde 37'sinin online alışveriş tercihini giyim oluştururken, yüzde 19'luk bir oranla onu çanta takip ediyor ardından ise kozmetik, takı, ayakkabı, gıda, teknoloji ürünleri geliyor. 

Online alışveriş yapmak için en çok tercih ettikleri günler Perşembe, Çarşamba ve sonrasında Pazartesi. Öğle tatillerine denk gelen 12.00 - 13.00 saat aralıkları kadınların en çok alışveriş yaptıkları saat aralığı olarak görülüyor, her 10 kadından 7'si öğle tatillerinde e-ticaret sitelerinde vakit geçiriyor. Kadınların tercihleri doğrultusunda ilginç bir veri ise, Cumartesi günleri kadınların en az online alışveriş yaptıkları gün.  

Kadınların online alışveriş yaparken en çok tercih ettikleri fiyat aralıkları 19.90-49.90 TL arasındaki ürünler oluyor, daha önceden beğenmiş olsalar dahi bir ürünü satın almak için ortalama 14 dakikasını e-ticaret sitesi üzerinde geçiriyorlar. 

Müşterileri e-ticaret sitelerine çekmek için kullanılan pazarlama yöntemlerinden e-posta kampanyaları, fırsat ve kampanya çalışmaları kadınlar üzerinde erkeklere oranla çok daha etkili oluyor. 

Kadınlar için iade koşulları çok önemli, son yıllarda cash-back shopping (Para iadeli alışveriş) siteleri kadınların en önemli tercihleri arasında yer alıyor. Kadınlar iade süreçlerini çok iyi takip ediyor ve bu süreçleri sonuna kadar kullanmayı tercih ediyorlar. 

Kadınların yüzde 81'inin sosyal medyada vakit geçirdiği de göz önüne alındığında erkeklere oranla sosyal medyanın gücünü de daha fazla kullanarak marka ve ürünler ile ilgili çok daha fazla yorum ve paylaşımda bulunuyorlar. 

Tüm bu veriler ışığında, eğer kadınlara yönelik ürün ve hizmetler sunmakta olan bir e-ticaret siten varsa gerek dijital dünyada nasıl var olacağın, kampanyalarını hangi gün ve saatlerde yönetebileceğin ve onlara nasıl sesleneceğin vb... ile ilgili harika fikirler geliştirebilir ve işletmene artı değerler katabilirsin. 

25/08/2017

İlgini Çekebilir:

03/04/2020
Eticarete başlarken öncelikli olarak e-ticaret altyapını seçmelisin. E-ticaret yazılımı için firma seçerken en basit yoldan firmanın referanslarını inceleyebilirsin. Firmanın tecrübesi, e-ticaretteki işleri sana güven ve... Devamı
29/03/2020
Eticarete başladın ve ürünlerini internet üzerinden satıyorsun... Peki herşey yolunda mı? Ya da satışlarını arttırmak ister misin? Bu yazımızda e-ticaret sitenin daha da başarılı olması için önerilerimizi paylaşacağız. ... Devamı
23/03/2020
E-ticaret siteni açmaya karar verdin ve ilk adımı nasıl atman gerektiğini belirlemen gerekiyor. Aklındaki ilk soru Hazır bir e-ticaret altyapısı mı kullansam; yoksa özel yazılım bir e-ticaret çalışması mı yaptırsam? ... Devamı
20/03/2020
E-ticaret siteleri için ödeme çözüm ve altyapısı sunan ve Türkiye'de ciddi oranda e-ticaret sitesine servis veren Iyzico bugün Instagram üzerinden üye iş yerlerini sevindirecek bir haber verdi. Buna göre üye iş yerler... Devamı