• 0(312) 963 15 01

  Kulağına Küpe Olması Gereken Bazı Eticaret Verileri

  Eticaret günümüz dünyasının yükselen değeri. Ülkemizde bir çok firma, kuruluş ürün-servislerini internet üzerinden satışa sunuyor; ve e-ticaret kervanına her gün yüzlerce firma katılıyor.

  Kulağına Küpe Olması Gereken Bazı Eticaret Verileri

  Bu yazımızda Türkiye'deki e-ticarete ait bazı verileri paylaşmak istedik. Bazı kritik veriler eticaret site yöneticilerinin mutlaka kulağına küpe olması gereken cinsten. Öyle ki belki de pazarlama stratejilerini gözden geçirmeye yönelik.

  Tüketicilerin %30'u kargo masrafları yüksek olduğu için alışverişten vazgeçiyor.

  Bir eticaretin operasyonundaki en önemli unsurlardan birisi de kargo. Her eticaret sitesi en az bir kargo şirketi ile anlaşıyor ve kargo ücretlendirmesi konusunda çalışmalar yapıyor. Bunun sonucunda da kritik kararlar veriyor.

  Öncelikle ücretsiz kargo seçeneği hiç kuşkusuz ki tüketicilerin en çok istediği yöntem. Tüketiciler internetten alışveriş yapmadan önce araştırma yapıyor ve satın alım kararlarına etki eden en önemli değerlerden birisi de kargo ücreti. Görüldüğü üzere %28'lik bir kitle yüksek kargo ücretleri yüzünden alışverişten vazgeçebiliyor.

  Bizim önerimiz sitende ücretsiz kargo seçeneğini sunman ya da en azından belirli bir tutarın üzerine ücretsiz kargo sağlaman. Kargo ücretini müşterine yansıtma zorunluluğun varsa da en azından en düşük maliyetlerle bunu sunmaya çalış. Unutma ki kargo seçenekleri ve ücretlendirmesi, eticaret satışlarında kritik bir durumda.

  Tüketicilerin %50'si satın almaktan vazgeçtikleri ürünleri sonradan indirim hakkı kazanınca satın alıyor.

  İndirim konusu da e-ticaretin vazgeçilmezi. Eticaret sitende belirli bir ürün çok sayı kişi tarafından sepete ekleniyor ancak satın alıma dönüşmüyorsa indirim konusunu gözden geçirmelisin. Bu kişilere belirli oranlarda indirim sağlaman ya da kodu iletmen bu kişilerin en azından yarısını satın alıma geçirebilir.

  Sepet analizi konusunda detaylı bilgi için Üye Sepetlerinin Analizini Yapmalısın yazımıza göz atabilirsin.

  Tüketicilerin %55'i internet üzerindeki yorumları inceleyerek satın alıma karar veriyorlar.

  İnternet üzerinde yapılan yorumları küçümsemememiz gerektiğini gösteren bir oranla karşı karşıyayız. Bu yorumlar sosyal medya ya da blog, forum gibi sitelerde olabilir. Yapılan yorumları takip etmeli, önemsemeli ve gerektiğinde bilgilendirici cevaplar yazmalısın. Bir tüketici haksız yere senin siten ya da ürününle ilgili bir yorumda bulunmuşsa bunu mutlaka takip etmeli ve çözümlemelisin.

  Kredi kartı ile yapılan ödeme oranı %88.

  İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin neredeyse tamamı kredi kartı ile yapılıyor diyebiliriz. Bu nokta da ödeme sistemlerindeki kredi kartı seçeneklerini fazla tutman senin için önemli. En az 3-4 banka kartına taksit imkanı sağlaman satışlarına olumlu katkıda bulunacaktır. Konu hakkında E-ticarete Başlamak İsteyenlere Ödeme Çözümleri Önerileri yazımızı inceleyebilirsin.

  Promosyon ürünleri müşteri sayısını %15 arttırıyor.

  Sitenden alışveriş yapan kişilere satın aldıkları ürünlerin yanında küçük hediyeler göndermen senin yararına olacaktır. Bu hediyelerin maddi anlamda değerli olmasından ziyade insanların hoşuna gitmesi ve önemsendiklerini göstermesi değerlerini göz önüne almalısın.

  Türkiye e-ticaret konusunda oldukça ileri seviyede. Hem bir çok e-ticaret sitesi mevcut; hem de 10 milyona yakın kişi internetten alışveriş yapıyor ya da yapmış.

  Ülkemizde 2015 yılında 50 Milyar TL'ye ulaşan bir e-ticaret hacmi mevcut. Konu ile ilgili 2015 Türkiye'de Eticaret 50 Milyar TL'lik Hacime Ulaştı yazımızı inceleyebilirsin.

  Devamlı analiz, araştırma ve çalışmalar yaparak e-ticarette başarını sürekli arttırabilirsin.

  20/02/2016

  İlgini Çekebilir:

  28/08/2020
  Eticarete başlamaya karar verdin ama karşına çıkan eticaret paketlerinden hangisini seçmen geerektiği konusunda kararsız isen bu yazımız tam sana göre. Hazır e-ticaret yazılımları genellikle 3-4 civarında özelliklerine... Devamı
  19/05/2020
  Günümüzde e-ticaret konusu içerisinde çokça adını duyduğumuz XML Entegrasyonu konusunda kafanız mı karışık? Tam olarak ne işe yaradığını anlayamıyor musunuz? O halde bu blog yazımız tam size göre. Öncelikle XML ile başka... Devamı
  12/05/2020
  Belirli kriterler dahilinde şirketler yavaş yavaş efaturaya geçiyor, önümüzdeki yıllarda ticari faaliyetlerini sürdüren tüm işletmeler efaturaya geçmiş olacaklar. Kimi şirketler ise zorunlu olmadıkları halde maliyet ... Devamı
  09/05/2020
  Eticaret siteleri artık her sektör için hayatımızın içerisinde yer alıyor. Rutin alışveriş alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız artık sadece yakın çevremizde bulabileceklerimizle sınırlı değil; bir çok online siteye ulaşabi... Devamı