Zaman Dilimlerine Göre Sektörel E-ticaret Analizi

E-ticaret sitelerinde alışverişlerin sıklıkla gerçekleştiği zaman aralıkları hep merak konusu olmuştur. E-ticaret yönetim organizasyonları, hangi saat diliminde ne çeşit ürünlerin ön plana çıkarılması gerektiğine ya da kampanyaların başlangıç bitiş tarihlerine karar verilmesi hususlarında zaman aralıklarına dair verileri inceleyerek karar vermektedir.

Bizler de ilgili analiz gerekliliğin farkında olarak, konuya ilişkin çeşitli e-ticaret veritabanlarından derlediğimiz bilgilere göre sektörel araştırma gerçekleştirdik.

Zaman Dilimlerine Göre Sektörel E-ticaret Analizi

5 ana sektör üzerine yoğunlaştığımız araştırmamızda sırasıyla; gıda, ev dekorasyon, giyim, hediyelik ürün gruplarına yer verdik.

Gıda Sektörü

Gıda sektöründe e-ticaret yoluyla yapılan alışverişlerin %50'sinin saat 11.00 - 15.00 arasında gerçekleştiğini görüyoruz. İlgili zaman dilimi incelendiğinde, öğle yemeği molasının etkisi hemen göze çarpmaktadır. Öğleden sonra ise tatlı, pasta gibi yan gıdalara ek olarak atıştırmalık ürünlerin ciddi rağbet gördüğü anlaşılmaktadır. Akşam saatlerinde ise ibre tersine dönmekte ve sipariş miktarında azalma gözlenmektedir. Bu durumun, akşam yemeklerinin evlerde ya da restaurant, cafe vb. mekanlarda yenilmesinin tercih ediliyor olmasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Ev Dekorasyon Sektörü

Ev dekorasyon sektöründe e-ticaret yoluyla yapılan alışverişlerin %50'sinin saat 13.00 - 17.00 aralığında gerçekleştiğini görüyoruz. İlgili zaman diliminde alışverişin yoğunlaşıyor olması, öncelikli olarak ev hanımları tüketici grubunun bu saat diliminde uygun ve internette daha fazla vakit geçiriyor olmasına işaret etmektedir. Ek olarak, ilgili sektöre ait ürün alımı gerçekleştiren tüketicilerin düzenli bir hayata sahip oldukları ve planlı alışveriş gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır.

Giyim Sektörü

Giyim sektöründe e-ticaret yoluyla yapılan alışverişlerin %40'ının saat 17.00 - 20.00 aralığında gerçekleştiğini görüyoruz. Bu durum, ilgili zaman diliminde genç tüketici grubunun interneti yoğun kullanması ve yetişkin tüketici grubunun günün yorgunluğunu, stresini atmak belki de kendini ödüllendirmek istemesiyle anlamlandırılmaktadır.

Hediye Sektörü

Çiçek ürün grubunun başını çektiği hediye sektöründe, e-ticaret yoluyla yapılan alışverişlerin %50'sinin saat 09.00 - 13.00 aralığında gerçekleştiğini görüyoruz. İncelememizde en erken saatlerde sipariş yoğunluğuna ulaşmasıyla öne çıkan hediye sektörü, tüketicilerin akşamdan karar verdikleri hediyeleri, yeni gün ile birlikte hemen sahiplerine ulaştırmak istediklerini bizlere aktarıyor. Bu noktadan hareketle tüketicilerin hediyelik ürünlerde, bilinçli olarak tercih ettikleri ürünlere direkt olarak yöneldiklerini saptayabilmekteyiz.

Elektronik Sektörü

Elektronik sektörünün, diğer sektörlerden farklı olarak, uzun bir zaman diliminde benzer alışveriş yoğunluğuna sahip olduğunu görüyoruz. Bu durumun sebebi, yediden yetmişe tüm tüketici gruplarının, küçük ev aletlerinden bilgisayarlara kadar her türden elektronik ürüne ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Genç tüketici grubunun internette daha etkin olduğu saatlerde, özellikle akıllı telefon ve tablet bilgisayar ürün kategorilerinde alışveriş oranın arttığı gözlemlenmektedir.

Kaynak: Etilki Eticaret

25/09/2015
Yeniliklerden haber almak için beğen:
Yorumlar
Yorumlar ile ilgili tüm sorumluluk yorum yazan kişiye/hesaba aittir.
Yorumlar ile ilgili Clouds Web hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir ve istediği yorumu bilgilendirme yapmadan. kaldırma hakkına sahiptir.
Blog'a Dön